• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Wakacyjny "zjazd" w polskich fabrykach. Idzie spowolnienie

Wakacyjny "zjazd" w polskich fabrykach. Idzie spowolnienie
Foto: TVN24 Foto: Słaby lipiec w polskim przemyśle

Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 1,8 proc. rdr, po wzroście o 2,0 proc. w czerwcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,0 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Są to dane dużo gorsze od oczekiwań rynku, a eksperci wskazują, że jest jest to potwierdzenie zapowiadanego spowolnienie gospodarczego.

Lipcowy wynik polskiej produkcji przemysłowej rozczarował. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w lipcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 3,6 proc., natomiast w porównaniu z czerwcem spadła o 4,3 proc.

Jak bardzo wyhamujemy?

- Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu okazało się jeszcze niższe od zanotowanego w czerwcu, i to pomimo korzystniejszej bazy odniesienia z lipca ubiegłego roku. Lipiec jest miesiącem przestojów i remontów w fabrykach, co niewątpliwie zaważyło na opublikowanym wyniku, niemniej jednak szczegółowe dane, wskazujące na spadki produkcji w działach skierowanych na eksport pokazują, że przyczyną jest także zmniejszający się popyt z zagranicy - uważa ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

Według niej lipcowe dane potwierdzają wyhamowanie aktywności sektora przemysłowego, która w sierpniu, m.in. po okresie wakacyjnych przestojów w firmach, może nieco wzrosnąć, ale do końca roku pozostanie raczej ograniczona. Jak dodaje, wyraźne spowolnienie polskiej gospodarki zobaczymy najprawdopodobniej w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Tempo wzrostu produkcji przemysłowej w lipcu okazało się jeszcze niższe od zanotowanego w czerwcu, i to pomimo korzystniejszej bazy odniesienia z lipca ubiegłego roku. Lipiec jest miesiącem przestojów i remontów w fabrykach, co niewątpliwie zaważyło na opublikowanym dziś wyniku, niemniej jednak szczegółowe dane, wskazujące na spadki produkcji w działach skierowanych na eksport pokazują, że przyczyną jest także zmniejszający się popyt z zagranicy

kurek o produkcji

- Dzisiejsze dane wpisują się w scenariusz spowolnienia gospodarczego w kolejnych kwartałach. Kluczowym pytaniem pozostaje skala tego spowolnienia, zwłaszcza w kontekście gorszych danych z niemieckiej gospodarki oraz pogarszających się perspektyw dla gospodarki światowej - mówi z kolei ekonomista Banku BPH Adam Antoniak.

Co w górę, a co w dół

GUS podał, że w stosunku do lipca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 19 (spośród 34) działach przemysłu.
- M.in. w produkcji metali – o 18,8 proc., wyrobów z metali – o 15,6 proc., mebli – o 15,5 proc., urządzeń elektrycznych – o 10,1 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 8,7 proc. oraz wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 6,5 proc. - czytamy w komunikacie.

- Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z lipcem ub. roku wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji napojów – o 22,4 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 13,9 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 13,0 proc., w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 8,7 proc., maszyn i urządzeń – o 6,1 proc. oraz koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,2 proc. - podano dalej.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane