• rozwiń

Temat: Biznes dla Ludzi

Wakacje za pasem. Czy dzieci mogą pracować sezonowo wyjaśnił Paweł Blajer

Co jeśli dziecko chce pracować? Paweł Blajer wyjaśnia Odtwórz: Co jeśli dziecko chce pracować? Paweł Blajer wyjaśnia
Foto: Na "Biznes dla Ludzi" zaprasza Paweł Blajer | Video: Co jeśli dziecko chce pracować? Paweł Blajer wyjaśnia

Na jakich zasadach można zatrudnić dziecko? Czy praca sezonowa podejmowana przez osoby niepełnoletnie wiąże się z dodatkowymi ograniczeniami dla pracodawcy? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Praca sezonowa jest taki rodzaj pracy, na który jest zapotrzebowanie tylko przez pewien krótki okres związany z określoną porą roku. W prawie pracy nie ma definicji pracy sezonowej.

Zarobić na wakacje

Praca sezonowa cieszy się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży, która w ten sposób chce zarobić pieniądze na wakacje. Możliwość zatrudniania dzieci traktowana jest wyjątkowo. Zasady korzystania z ich pracy zostały określone w przepisach kodeksu pracy.

Izabela Szczygielska z Kancelarii WKB tłumaczy, że dziecko do 13 roku życia nie może zawrzeć umowy, bo nie ma zdolności do czynności prawnych. - Taka umowa będzie po prostu nieważna. W imieniu dziecka taką umowę może zawrzeć przedstawiciel ustawowy - mówi Szczygielska.

Mecenas Szczygielska tłumaczy, że nawet jeśli dojdzie do podpisania takiej umowy i pracujące dziecko otrzyma wynagrodzenie, to kłopoty może mieć pracodawca. - W razie kontroli z Inspekcji Pracy może okazać się, że dziecko nie ma pozwolenia z Inspekcji Pracy, a wtedy pracodawca może dostać mandat. Największy mandat może wynieść nawet 30 tys. złotych, ale takie kary praktycznie się nie zdarzają - uważa Szczygielska.

Po trzynastce

Natomiast dziecko powyżej trzynastego roku życia może już podpisać umowę o pracę. - Inne umowy będą wymagały zgody np. jego rodzica, bo dziecko w tym wieku nie ma jeszcze pełnych zdolności do czynności prawnej - tłumaczy Szczygielska.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane