• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"W ZUS przechowuje się tylko obietnice polityków"

Prof. Leszek Balcerowicz ostro krytykuje emerytalne pomysły rządu. - Te propozycje są gorsze dla gospodarki i dla wysokości oraz bezpieczeństwa przyszłych emerytur - przekonywał na dzisiejszej konferencji prasowej Balcerowicz.

Projekt zmian w systemie emerytalnym zaprezentował w poniedziałek minister Michał Boni. Zakłada on m.in. przeniesienie części składek z OFE do ZUS; zmiany w polityce inwestycyjnej OFE, a także wprowadzenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury.

- To złe propozycje odnoszące się do jednej z najważniejszych reform w Polsce po 89 r. Poza tym nie zostały poprzedzone rzetelną debatą - tak podsumował je twórca polskich reform gospodarczych.

"Rząd sprzedaje stare produkty"

Leszek Balcerowicz przekonywał też, że dwa z trzech elementów reformy przygotowanej przez rząd to nic nowego. - Nowa propozycja jest tylko pierwsza (przeniesienie części składek z OFE do ZUS - red.). Ulgi dla dodatkowo oszczędzających to stara obietnica, bo w rzeczywistości to obietnica, że powstanie trzeci filar. To było jednym z założeń reformy emerytalnej. Od dawna też wiadomo, że miały być ułatwienia w zarządzaniu środkami przez OFE. Rząd przedstawia stare obietnice jako nowe. To próba sprzedaży starych produktów - wytknął prof. Balcerowicz.

Sześć argumentów

Odebranie OFE części składek Balcerowicz ocenił bardzo krytycznie. Przedstawił wyniki analizy przygotowanej przez kierowane przez siebie Forum Obywatelskiego Rozwoju, z której wynika, że propozycje rządowe są z sześciu powodów gorsze od kontynuowania reformy.

 1. proponowane przez rząd zmiany spowodowałyby, że Polska rozwijałaby się wolniej, niż gdyby kontynuowano reformę. - Kontynuowanie reformy emerytalnej i przeprowadzenie innych reform przyniosłoby oszczędności. Oszczędności to inwestycje, a inwestycje to więcej innowacji - tłumaczył Balcerowicz.
 2. jeśli propozycja rządowa wejdzie w życie, przyszłe emerytury będą niższe. - Skoro zarówno nasze przyszłe dochody z pracy, jak i emerytury zależą od szybkości rozwoju naszej gospodarki, to propozycja rządowa jest gorsza w porównaniu z kontynuacją reform - argumentował Balcerowicz, wskazując, że wynika to z punktu pierwszego.
 3. zmniejszone zostanie bezpieczeństwo przyszłych emerytur. - Reforma emerytalna została wprowadzona pod hasłem bezpieczeństwo w różnorodności - część pieniędzy miało trafić do ZUS, a część do OFE. Gdyby zrealizowano propozycje rządowe, byłaby mniejsza dywersyfikacja ryzyka. Więcej pieniędzy przechowywanych byłoby w ZUS, a co za tym idzie mniejsze byłoby bezpieczeństwo emerytów. - Przypomnę, że w ZUS przechowywane są nie pieniądze, lecz obietnice polityków - powiedział Balcerowicz.
 4. ucierpi szacunek dla prawa i państwa. - Nie można spokojnie patrzeć na tryb postępowania w tej bardzo ważnej sprawie. Ustawa na taki temat ma być uchwalana w ekspresowym trybie. Gdzie tu jest szacunek dla prawa? - pytał Balcerowicz.
 5. wprowadzenie rządowych zmian byłoby złamaniem umowy społecznej. - Ta ustawa, która wprowadzała reformę emerytalną to nie była zwykła ustawa. Była poprzedzona dwuletnimi pracami w trybie ponadpartyjnym. Nie można podchodzić do takiej ustawy w taki sposób - przekonywał Balcerowicz.
 6. kwestią sporną jest konstytucyjność rządowych propozycji. - Tu nie mamy do czynienia tylko z przekazaniem składki z OFE do ZUS, ale z przejściem od jednej do drugiej rzeczywistości, bo - jak już mówiłem - w pierwszym filarze nie gromadzi się pieniędzy, tylko obietnice polityków - podkreślał Balcerowicz.

Ekonomista zapewnił też, że FOR przygotował program składający się z sześciu kroków, które pozwolą ograniczyć deficyt, przy jednoczesnym pozostawieniu składek emerytalnych w OFE. Są wśród nich m.in. prywatyzacja, uproszczenia warunków funkcjonowania dla firm i uproszczenia podatków.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane