• rozwiń
  • WIG20 2219.39 -0.47%
  • WIG30 2521.54 -0.39%
  • WIG 58611.74 -0.41%
  • sWIG80 11590.79 -0.12%
  • mWIG40 3785.55 -0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:56

Dostosuj

"W zarządach wreszcie zasiadają fachowcy"

"W zarządach wreszcie zasiadają fachowcy"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: "W zarządach wreszcie zasiadają fachowcy"

Odpolitycznienie zarządów spółek skarbu państwa, przyspieszenie procesów prywatyzacyjnych i podpisanie porozumienia z Eureko w sprawie sporu wokół PZU - to główne, zdaniem ministra skarbu Aleksandra Grada, osiągnięcia 100 dni resortu pod jego kierownictwem.

- Po raz pierwszy od 18 lat zdecydowaliśmy się przeprowadzić odpolitycznienie spółek skarbu państwa i wyrwanie ich ze szponów polityków - powiedział Grad. Według niego w zarządach wreszcie zasiadają fachowcy.

Prywatyzacja

Pod koniec kadencji obecnego rządu proces prywatyzacyjny powinien być zakończony. To plan bardzo ambitny, ale realny i jestem przekonany, że go zrealizujemy.

Grad, 100 dni

W ocenie ministra w ciągu dwóch ostatnich lat procesy prywatyzacyjne były spowolnione. Wśród najważniejszych osiągnięć wymienił decyzję o sprywatyzowaniu Giełdy Papierów Wartościowych, Lotosu i Polskiej Grupy Energetycznej. - Rozpoczęliśmy prywatyzację 55 spółek i kończymy pracę nad programem prywatyzacyjnym na 4 lata - podkreślił. I zapewniał: - Pod koniec kadencji obecnego rządu proces prywatyzacyjny powinien być zakończony.

- To plan bardzo ambitny, ale realny i jestem przekonany, że go zrealizujemy - mówił. Zdaniem ministra, w ciągu najbliższych lat średnioroczne przychody z prywatyzacji mogą wynieść 5-7 mld złotych.

Porozumienie z Eureko

Minister odniósł się także do podpisanego wcześniej porozumienia z Eureko. Podkreślił, że było to szczególnie ważne z punktu widzenia interesu skarbu państwa i samej spółki.

Ponadto wśród dorobku Ministerstwa Skarbu, Grad wymienił przygotowanie projektu nowelizacji do tzw. ustawy kominowej, której celem będzie m.in. usunięcie barier prawnych utrudniających prywatyzację, usprawnienie procesu komunalizacji spółek skarbu państwa, oraz przerzucenie obowiązku ustalania wynagrodzenia na zarządy spółek.

mwr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane