• rozwiń

W Warszawie taniej (tylko dla Amerykanów)

W Warszawie taniej 
(tylko dla Amerykanów)
Foto: sxc.hu Foto: Wśród najdroższych miast na świecie Warszawa spadła na 90. miejsce wskutek osłabienia złotego

Brytyjski ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU) jak co pół roku zrobił badania, w których miastach na świecie żyje się najtaniej, a gdzie najdrożej. Warszawa - oczywiście jedynie dla Amerykanów - potaniała w oczach. Ale wszystko to skutek silnego dolara do złotego.

Koszty życia w Warszawie dla Amerykanów pracujących w Polsce w lutym tego roku były o blisko jedną trzecią niższe niż w Chicago, Los Angeles i Nowym Jorku - wynika z danych opublikowanych w poniedziałek. W indeksie 132 miast Warszawa zajmuje miejsce 90. ex aequo z Kairem i Kuala Lumpur.

Słaby złoty - tańsza Warszawa

Przeciętne koszty życia w Chicago, Los Angeles i Nowym Jorku EIU przyjął za 100 proc. i w relacji do nich skalkulował koszty życia w innych miastach. Dane te uwzględniają ruchy kursów walut w ostatnich 12 miesiącach. Spadek kursu złotego oznacza, iż w stosunku do trzech amerykańskich miast w porównaniu z lutym 2008 r., koszty życia w Warszawie obniżyły się dla Amerykanów z 99 proc. poziomu cen Chicago, Los Angeles i Nowego Jorku do 67 proc., a więc o blisko jedną trzecią.

Najdroższym miastem regionu państw Europy Centralnej jest Praga (56. miejsce), zaś najtańszym Kijów (124. miejsce). Droższa od Warszawy jest Moskwa, a tańsze Budapeszt, Bukareszt i Sofia.

Najdrożej żyje się w Tokio

Umocnienie jena wywindowało w tym roku na czoło tabeli Tokio i Osakę. Wśród państw Azji w pierwszej dziesiątce (10. miejsce) znajduje się też Singapur. Najdroższym miastem europejskim jest Paryż (3. miejsce) przed Kopenhagą, Oslo, Zurichem, Frankfurtem, Helsinkami i Genewą.

Londyn spadł na miejsce 27., zaś koszty życia w brytyjskiej metropolii są zbliżone do kosztów w trzech miastach USA. Mimo osłabienia euro do dolara, Europa nadal pozostaje dla Amerykanów najdroższym regionem.

A najtaniej w... Karaczi

Indeks kosztów życia w najważniejszych miastach świata publikuje EIU dwa razy do roku po to, by dać wyobrażenie o kosztach życia amerykańskim korporacjom wysyłających pracowników zagranicę. Najtańszym miastem świata jest według EIU, pakistańskie Karaczi.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane