• rozwiń

W Warszawie nowe pociągi po nowych torach

Nowe pociągi i poprawę infrastruktury zakłada plan modernizacji Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Samorząd zainwestuje w nią ponad 166 mln złotych.

Na zakup nowego taboru przeznaczone zostanie 142,5 mln zł. Na inwestycje w infrastrukturę - 22 mln zł. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na przygotowanie studium wykonalności.

Jak mówił prezes WKD Grzegorz Dymecki, w planach inwestycyjnych WKD ma także budowę nowych linii. Wśród nich linii do Janek, a także drugiego toru do Grodziska Mazowieckiego. Według Urzędu Marszałkowskiego również rozwijający się Pruszków będzie potrzebować komunikacji szynowej.

WKD od kilku dni należy do konsorcjum samorządu Mazowsza i sześciu gmin: Pruszków, Podkowa Leśna, Milanówek, Grodzisk Mazowiecki, Brwinów i Michałowich. Wszystkie leżą wzdłuż torów Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Konsorcjum przejęło przewoźnika od Grupy PKP. Z udziałami w wysokości 73 proc. kapitału spółki, liderem konsorcjum jest samorząd Mazowsza. Każda z gmin ma po kilka procent udziałów.

Przewoźnik obsługuje pasażerów na linii Warszawa Centrum - Grodzisk Mazowiecki z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. W 2006 roku spółka zarobiła 200 tys. zł przy przychodach w wysokości 18,7 mln zł.

prm

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane