• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

W USA ceny gasną, więc dosypią pieniędzy

W USA ceny gasną, więc dosypią pieniędzy
Foto: sxc.hu Foto: Ceny w USA praktycznie stanęły w miejscu, co jest groźne dla gospodarki

Ceny konsumpcyjne w USA we wrześniu wzrosły o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie. A szef Fed Ben Bernake powiedział po ogłoszeniu tych danych, że tak niska inflacja jest przesłanką, żeby do gospodarki dosypać pieniędzy.

Tym bardziej, że inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, we wrześniu nie zmienił się, co znaczy, że zasadnicze dla gospodarki ceny praktycznie stanęły w miejscu.

Analitycy spodziewali się, że wskaźnik cen konsumpcyjnych we wrześniu wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, a inflacja bazowa wzrośnie o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym.

Niska inflacja, czy też spadki cen to oznaka, że gospodarka nie rozwija się. Dlatego Fed już wcześniej sygnalizował, że będzie rozważał wykup z rynku rządowych obligacji, wskutek czego dostarczy więcej pieniędzy do gospodarki.

- Wydaje się, że może to być powodem do działania - powiedział Bernanke, dodając, że inflacja jest za niska a bezrobocie za wysokie.

Fed spotka się na posiedzeniu 2 i 3 listopada i wtedy oczekiwana jest decyzja o dodruku pieniędzy.

Po ogłoszeniu danych o inflacji w USA indeksy na wszystkich europejskich giełdach natychmiast podskoczyły w górę. Jednak w ciągu następnej godziny niektóre, jak niemiecki DAX utrzymały wzrosty, a inne jak FTSE 100 i WIG20 ponownie spadły pod kreskę.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane