• rozwiń

W tym roku koniec recesji?

Recesja w USA zakończy się jeszcze w tym roku - uważa szef Fed Ben Bernanke. Jest jeden warunek - akcja rządu Baracka Obamy na rzecz pobudzenia gospodarki i naprawy sektora finansowego musi przynieść sukces.

Prezes Zarządu Rezerwy Federalnej wystąpił we wtorek przed Komisją Bankową Senatu i obiecał, że dołoży wszelkich starań na rzecz wyjścia z kryzysu. Gospodarka USA - jak powiedział - będzie kurczyć się jeszcze przez najbliższe sześć miesięcy.

Zwrócił uwagę, że kryzys ma charakter globalny, co sprawia,

że inne kraje, których trudności - jak zaznaczył - okazały się większe niż się spodziewano, kupują coraz mniej amerykańskich towarów, utrudniając Ameryce wyjście z dołka.

Bernanke utrzymywał, że w wyniku działań rządu niektóre banki uruchomiły kredyt, ale przyznał, że "mimo tych korzystnych wydarzeń, na wielu rynkach nadal są trudności".

Giełda bez entuzjazmu

Giełda prawie nie zareagowała na wystąpienie

prezesa banku centralnego. Na Wall Street wskaźnik Dow Jones, który dołował od kilku dni do najniższego poziomu od 12 lat, we wtorek wzrósł nieznacznie do południa (czasu miejscowego) o ok. 50-70 punktów.

Miliony ludzi bez pracy

Bezrobocie w USA wynosi 7,6 proc. - bez pracy jest 11,6 miliona ludzi - ale w niektórych stanach, jak Michigan, Kalifornia, Oregon i Karolina Południowa, przekracza 9 procent. Dużo więcej, bo 21,6 miliona (13,9 proc.), to osoby, które zaprzestały szukania pracy lub pracują w niepełnym wymiarze godzin.

Tylko w styczniu zredukowano prawie pół miliona stanowisk pracy, najwięcej w przemyśle (207.000) i budownictwie (111.000).

mtom ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane