• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

W TVP zaczyna się paraliż decyzyjny

W TVP zaczyna się paraliż decyzyjny
Foto: TVN24 Foto: Bez uchwał, bo bez członka

Bogusław Piwowar z Rady Nadzorczej TVP, oddelegowany do zarządu spółki, zostanie w piątek oficjalnie jego członkiem i przestanie zasiadać w radzie. Oznacza to, że rada nadzorcza nie będzie mogła działać, ponieważ KRRiT nie zdążyła uzupełnić jej składu. Konkurs na wolne stanowisko cały czas trwa.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek RN TVP, powołała Piwowara na członka zarządu tej spółki pod koniec kwietnia. Jednocześnie zdecydowała, że obejmie on stanowisko z dniem 15 lipca, a nie jak pozostali jego członkowie, Juliusz Braun i Marian Zalewski, 6 maja. Do tego czasu KRRiT miała wybrać w konkursie kogoś na jego miejsce w radzie, aby mogła ona podejmować uchwały. Kandydatów do konkursu wyższe uczelnie mogły zgłaszać do 15 czerwca.

Wprawdzie obecny członek zarządu i prezes TVP Juliusz Braun także był członkiem RN TVP, ale delegowanym tam przez ministra kultury. W tym przypadku nie obowiązywały żadne procedury konkursowe, stąd ministerstwu dano mniej czasu na wskazanie następcy Brauna. Pod koniec maja Brauna zastąpił w RN TVP medioznawca prof. Tadeusz Kowalski.

Scenariusz bez zakończenia

Do trzeciego etapu konkursu o miejsce w RN po Piwowarze, czyli rozmów kwalifikacyjnych, KRRiT dopuściła trzy osoby - adwokata, b. sekretarza RN Polskiego Radia Krzysztofa Czeszejkę-Sochackiego; b. wiceprezesa zarządu Polskiej Telewizji Kablowej i b. dyrektora biura finansów i restrukturyzacji TVP Piotra Dmochowskiego-Lipskiego, a także założyciela i członka Polskiej Akademii Filmowej Dariusza Zawiślaka. Rozmowy odbyły się pod koniec czerwca. Na początku lipca, gdy było już wiadomo, że los KRRiT w obecnym składzie zależy od decyzji prezydenta (we wtorek Bronisław Komorowski przyjął sprawozdanie KRRiT, które wcześniej odrzucił parlament), Krajowa Rada podjęła decyzję o zakończeniu tego konkursu bez rozstrzygnięcia.

Na razie bez problemu?

Obradowaliśmy długo we wtorek, właśnie, żeby wszystkie rzeczy spółki zostały pozałatwiane. Poza tym rada nadzorcza nie jest organem zarządzający

jakiełek o tvp

Nowy konkurs już został ogłoszony przez KRRiT. Kandydatów można zgłaszać do 20 lipca. Nie wiadomo jeszcze, kiedy konkurs zostanie rozstrzygnięty, wcześniej Krajowa Rada przeprowadzi z kandydatami rozmowy kwalifikacyjne.

W tej sytuacji od połowy lipca RN TVP nie będzie mogła odbywać posiedzeń ani podejmować jakichkolwiek uchwał, gdyż jest niekompletna.

Przewodniczący RN TVP Stanisław Jekiełek zapewnia jednak, że przejście Piwowara do zarządu nie skomplikuje sytuacji w radzie.
- Obradowaliśmy długo we wtorek, właśnie, żeby wszystkie rzeczy spółki zostały pozałatwiane. Poza tym rada nadzorcza nie jest organem zarządzającym - powiedział PAP. Jak ocenił, jeżeli KRRiT rozstrzygnie kolejny konkurs w odpowiednim czasie, nie ma zagrożeń dla działania spółki.
- Problem będzie, jeżeli znów wszystko się przedłuży - dodał.

W przeszłości zdarzało się już, że Rada Nadzorcza TVP była paraliżowana z powodu niepełnego składu. Sytuacja taka miała miejsce choćby w grudniu 2008 r., gdy z członkostwa w radzie zrezygnował jej sekretarz Janusz Niedziela. W sprawie uzupełnienia składu RN TVP ówczesna KRRiT nie mogła dojść do porozumienia przez ponad pół roku.

mkg/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane