• rozwiń
  • WIG20 2190.71 -0.75%
  • WIG30 2483.24 -1.04%
  • WIG 57759.82 -1.18%
  • sWIG80 11592.86 -0.15%
  • mWIG40 3729.79 -2.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:05

Dostosuj

W "Trójce" wrzenie

W "Trójce" wrzenie
Foto: TVN24 Foto: Związkowcy z radiowej "Trójki" chcą zmiany szefa

Zmiany szefa stacji, anulowania części jego decyzji oraz większej transparentności - m.in. tego domagają się związkowcy z radiowej "Trójki". Związek wystosował listę z postulatami do zarządu Polskiego Radia. Wśród nich znalazło się też żądanie powrotu poprzedniej szefowej stacji, Magdaleny Jethon. Ten postulat popiera również minister skarbu Aleksander Grad.

Związkowcy domagają się odwołania ze stanowiska dyrektora stacji Jacka Sobali oraz przeprowadzenia "konkursu na to stanowisko o transparentnych regułach, z obecnością obserwatorów - także obserwatorów ze Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia" - czytamy w specjalnym oświadczeniu.

Sobala zastąpił Jethon

Jacek Sobala został szefem Trójki pod koniec grudnia ubiegłego roku. Zastąpił na tym stanowisku Magdalenę Jethon. Przeciwko tej decyzji zarządu PR protestowali dziennikarze Trójki, jej byli pracownicy, a także warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Tego, by Jethon wróciła na stanowisko, domaga się też minister skarbu Aleksander Grad.

Związek pracowników Trójki w piśmie do zarządu PR "prosi o umożliwienie Magdzie Jethon powrotu do pracy dziennikarskiej w Trójce" oraz "domaga się anulowania decyzji programowych i personalnych, podjętych przez dyr. Sobalę w lutym 2010 roku".

Chodzi o przywrócenie do pracy w porannym "Zapraszamy do Trójki" Damiana Kwieka i Marcina Zaborskiego, a także wycofania z anteny audycji publicystycznej "Trójka po trzeciej" i przywrócenia pełnego czasu antenowego Arturowi Orzechowi - wyliczają związkowcy.

Zwolniony za krytykę?

Pracownicy Trójki chcą też powrotu na antenę Jerzego Sosnowskiego. Ten ostatni został zawieszony po tym, jak krytycznie wypowiedział się o zaangażowaniu jako nowych prowadzących poranne programy m.in. Tomasza Sakiewicza, redaktora naczelnego "Gazety Polskiej", Daniela Passenta z "Polityki", Andrzeja Jonasa, redaktora naczelnego "Warsaw Voice", a także Bronisława Wildsteina, Marka Magierowskiego, Tomasza Wróblewskiego i Rafała A. Ziemkiewicza z "Rzeczpospolitej".

Sosnowski w "Gazecie Wyborczej" skrytykował m.in. zatrudnianie siedmiu nowych współpracowników w czasie, kiedy mówi się o koniecznych radykalnych oszczędnościach. Powiedział również, że decyzję Sobali o zatrudnieniu tylu osób spoza stacji, dziennikarze Trójki traktują jako wotum nieufności wobec zespołu. Z kolei Sobala "Dziennikowi Gazecie Prawnej" mówił, że nie może zaakceptować recenzowania przez Sosnowskiego decyzji programowych. Według niego, wypowiedzi Sosnowskiego szkodzą wizerunkowi Trójki i "naruszają jej dobre imię".

Poczekają do 8 marca

Związkowcy domagają się też "przywrócenia w strukturze Programu Drugiego Polskiego Radia Radiowego Centrum Kultury Ludowej" i proszą "o uważne wysłuchanie postulatów zespołu Polskiego Radia Dla Zagranicy".

Chcą też, aby w najbliższym czasie pracownikom PR została przedstawiona kompletna informacja nt. planowanej reformy spółki oraz przedyskutowania "z przedstawicielami załogi kosztów tej reformy w kontekście kryzysu ekonomicznego, który dotknął media publiczne".

"Oczekujemy przystąpienia do rozmów z przedstawicielami naszego Związku Zawodowego na temat naszych postulatów w terminie do 8 marca 2010 roku" - podkreślają.

mon/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane