• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

W "Trójce" wciąż pat

W "Trójce" wciąż pat
Foto: TVN24 Foto: W "Trójce" wciąż pat

Czwartkowe rozmowy związkowców radiowej "Trójki" z zarządem stacji miały przynieść przełom. Nie udało się. Poza deklaracją kontynuowania negocjacji, nie udało się ustalić niemal nic.

"Decyzje personalne i programowe należą do kompetencji dyrektora anteny i nie są objęte działalnością związkową" - oświadczył w swoim komunikacie zarząd Polskiego Radia po czwartkowym spotkaniu ze związkowcami z "Trójki".

"Przedstawiciele Związku wyrazili odmienną ocenę, jeśli chodzi o kompetencje związkowe dotyczące zgłaszanych kwestii personalnych i programowych. Zadeklarowali jednak chęć prowadzenia dalszych rozmów" - poinformował po spotkaniu rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski.

Rzecznik dodał, że zarząd będzie nadal zmierzać do kompromisowych rozwiązań. "Zamierzamy zatem rozmawiać nawet w kwestiach, które nie są bezpośrednio objęte działalnością związkową" - napisał w komunikacie dla mediów.

Nie chcą Sobali

Rozmowy związku z zarządem trwają od kilku tygodni. Główny postulat związkowców to odwołanie mianowanego pod koniec grudnia dyrektora anteny Jacka Sobali i ogłoszenie transparentnego konkursu na to stanowisko.

Związek prosi też o umożliwienie powrotu do pracy dziennikarskiej b. dyrektor "Trójki" Magdalenie Jethon oraz szefowi związkowców red. Jerzemu Sosnowskiemu.

W czwartek zarząd zaproponował Jethon pracę nad "kompleksowym przygotowaniem i uruchomieniem 10 internetowych stacji Programu 3 w ramach projektu 85 stacji na 85-lecie Polskiego Radia". Jethon została też poproszona o "dokończenie i podsumowanie akcji zbierania pieniędzy przez - Komitet Miłośników Trójki oraz przedstawienie koncepcji rozdysponowania zebranych dzięki niej środków finansowych". Magdalena Jethon nie uczestniczyła w czwartkowym spotkaniu.

Z kolei Sosnowski ma się spotkać z Sobalą "w celu szczegółowego wyjaśnienia problemów dotyczących możliwości ich dalszej współpracy".

Jak poinformował rzecznik Polskiego Radia, kolejne spotkania ze związkiem pracowników "Trójki" mają się już odbywać w ramach harmonogramu spotkań z innymi funkcjonującymi w Spółce związkami zawodowymi. - Na nich w szerszym gronie przekazana zostanie kompleksowa informacja dotycząca wdrażanego programu restrukturyzacji i planowanego zmniejszenia zatrudnienia - poinformował rzecznik. Następne spotkanie związkowcy "Trójki" - zarząd odbędzie się w środę 25 marca.

Zmiany i protesty

Jacek Sobala został szefem Trójki pod koniec grudnia 2009 r., zastąpił Magdalenę Jethon. Przeciwko tej decyzji zarządu PR protestowali dziennikarze "Trójki", jej byli pracownicy, a także warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Powrotu Jethon na stanowisko domagał się minister skarbu Aleksander Grad.

W ubiegłą sobotę związkowców wsparli słuchacze "Trójki". Ponad 30 z nich protestowało przed siedzibą Programu III z transparentami "Trójka - łapy precz, dotyczy polityków" oraz "Jackowi Sobali już dziękujemy". Według protestujących, którzy zorganizowali się na forum "Trójki", "politycy niszczą to radio", a pod rządami Sobali skracane są programy autorskie np. program prowadzony przez Artura Orzecha, a wprowadzane są programy publicystyczne jak "Trójka po trzeciej". Wskazują ponadto, że pomimo zapowiadanej restrukturyzacji, radio zatrudniło nowych publicystów.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane