• rozwiń
  • WIG20 2170.28 -1.11%
  • WIG30 2462.96 -1.09%
  • WIG 57485.17 -0.93%
  • sWIG80 11581.57 -0.40%
  • mWIG40 3716.02 -0.89%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:33

Dostosuj

W Tokio na Big Maca zarobisz w 9 minut. Ranking najdroższych miast świata

W Tokio na Big Maca zarobisz w 9 minut. Ranking najdroższych miast świata
Foto: Flickr/LASZLO ILYES (CC-BY), Flickr/nikos roussos (CC-BY-SA), Flickr/ Francesco G (CC-BY-SA) Foto: Oslo, a za nim Zurych i Tokio - to najdroższe miasta świata

Oslo, Zurych i Tokio najdroższymi miastami na świecie - wynika z raportu, opublikowanego dziś przez szwajcarski bank UBS. Norweska stolica najdroższa, w Zurychu zarabia się najwięcej, a w Tokio pracuje się najkrócej na hamburgera - podsumowują autorzy. Warszawa w klasyfikacji plasuje się na 57. miejscu, Londyn na 10., a Paryż na 14.

UBS opublikował raport "Ceny i zarobki" na rok 2012. Specjaliści przeanalizowali koszty utrzymania w 72 metropoliach, porównując ceny 122 wybranych towarów i usług. Wśród najdroższych miast za Oslo znalazły się Zurych i Tokio. Bank przeprowadza tego typu analizy co trzy lata, od 42 lat.

Jeśli wziąć pod uwagę ceny rynkowe koszyka, na który składa się 122 dóbr i usług, to Oslo, Zurych i Tokio są najdroższe. Jeśli doda się do tego ceny czynszu, to rosną ceny w Nowym Jorku, Hongkongu, czy Dubaju. Najmniej za wynajem płaci się natomiast w metropoliach indyjskich, Delhi i Bombaju.Najwięcej płacą, ale najwięcej zarabiają

Z raportu wynika, że mieszkańcy najdroższych miast najwięcej też zarabiają. Na liście miast o najwyższym poziomie zarobków prym wiedzie Zurych przed Genewą, Kopenhagą i Oslo. W sumie, największe pensje wypłacane są w Ameryce Północnej i Europie Zachodniej. Warszawa zajęła w tej kategorii 51. miejsce. Najmniej zarabia się w Dżakarcie i Delhi. 

Klasyfikacja zmienia się nieco w przypadku badania siły nabywczej. Na pierwszym miejscu pozostaje szwajcarska stolica, jednak kolejne lokaty zajęły tym razem Sydney i Luksemburg. Oslo tym razem dopiero na 22. miejscu, a Tokio na 24. Warszawa pozostaje wciąż poza pierwszą pięćdziesiątką i plasuje się na 54. miejscu.

Big Mac w 9 minut

Analitycy UBS zbadali też, ile czasu potrzebują mieszkańcy światowych metropolii, by zapracować na najpopularniejszą wersję hamburgera - Big Maca. Przeciętny Tokijczyk potrzebuje na to tylko dziewięciu minut, natomiast mieszkaniec Nowego Jorku i Hongkongu minutę dłużej. Warszawiak musi spędzić w pracy 36 minut, a mieszkaniec Nairobi aż 84 minuty.

Azja najbardziej zróżnicowana

Najwięcej różnic pomiędzy poszczególnymi miastami jest w samej Azji. Produkty spożywcze kosztują pięciokrotnie więcej w japońskiej stolicy, niż np. w Bombaju. Zarobki brutto mieszkańców Tokio są też np. 12-cie razy większe niż te, według statystyki, dla mieszkańców Delhi. 

Pierwszy raport szwajcarski bank opublikował w 1970 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane