• rozwiń
  • WIG20 2105.88 -0.20%
  • WIG30 2409.13 -0.26%
  • WIG 56121.78 -0.15%
  • sWIG80 11637.53 +0.40%
  • mWIG40 3765.22 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

W sierpniu było trochę taniej niż w lipcu

W sierpniu było trochę taniej niż w lipcu
Foto: TVN24 Foto: Z miesiąca na miesiąc coraz taniej, z roku na rok coraz drożej

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu spadły o 0,4 proc. w porównaniu do lipca, jednak w porównaniu rocznym inflacja jest nadal wysoka, a nawet wzrosła do 3,7 proc. w porównaniu z 3,6 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

W lipcu ceny rosły w tempie 3,6 proc. rok do roku. Zdaniem gościa TVN CNBC, głównego ekonomisty Pekao SA Marcina Mrowca w kolejnych miesiąc ceny mogą rosnąć znacznie szybciej. - Sierpień będzie moim zdaniem ostatnim miesiącem względnej stabilizacji. Natomiast potem, do końca roku, myślę że większość oczekuje wzrostu cen. My oczekujemy wzrostu tych cen w większej skali. Od jakiegoś czasu zakładamy, że inflacja na koniec roku będzie powyżej 4 proc. Każdy kolejny odczyt wzmacnia w nas to przekonanie, że inflacja będzie dosyć wysoka na koniec tego roku - uważa Mrowiec.

Wiceminister finansów Ludwik Kotecki podkreśla, że na jej spadek trzeba będzie poczekać do przyszłego roku. - We wrześniu spodziewamy się podobnej inflacji. Inflacja na poziomie 3,6 proc. do 3,8 proc. pozostanie zapewne do końca roku - powiedział Kotecki. Przypomniał, że ustawa budżetowa przewiduje średnioroczną inflację w 2009 r. w wysokości 3,6 proc., a inflację w grudniu w wysokości 3,7 proc.

Tańsza żywność

Zgodnie z komunikatem GUS w poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. "Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miał w tym okresie spadek cen żywności (o 1,5 proc.) oraz opłat związanych z transportem (o 0,9 proc.)" - wynika z komunikatu. O 0,2 proc. wzrosły za to opłaty związane z mieszkaniem.

mkg/bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane