• rozwiń

W pół roku 1/8 deficytu

W pół roku 1/8 deficytu
Foto: TVN24 Foto: Katarzyna Zajdel-Kurowska

Deficyt budżetowy po sześciu miesiącach wyniósł zaledwie 12,3 procent tegorocznego planu - podało Ministerstwo Finansów.

W połowie ubiegłego roku wynosił on prawie 18 miliardów złotych, a teraz poniżej czterech miliardów. - To sukces na światową skalę - ocenia wykonanie budżetu wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. Ekonomiści są zaskoczeni tak dobrym wykonaniem budżetu i liczą, iż wyższy wpływy zmobilzują do głębszej reformy finansów niż do zwiększenia budżetowych wydatków. - Deficyt budżetowy po sześciu miesiącach wyniósł 13 proc. planowanego w budżecie na cały rok. Deficyt w tym roku będzie z pewnością niższy niż planowane 30 mld zł. O ile, tego jeszcze nie wiadomo. Wciąż największa niewiadoma to nasz bilans w rozliczeniach z UE. W tej chwili mamy znaczący deficyt i nie wiemy, jak się będą kształtowały dochody w przyszłości - powiedziała Zajdel-Kurowska w audycji Radia PiN.

Według wcześniejszych prognoz resortu finansów po półroczu, deficyt budżetowy wyniósł 12,5-13 proc. rocznego planu wobec 48,3 proc. zapisanych w harmonogramie wykonania budżetu.

Deficyt budżetu po maju 2007 roku wyniósł 4.265,1 mln zł, czyli 14,2 proc. planowanej na cały rok kwoty deficytu 30 mld zł. Oznaczałoby to, że w czerwcu znacznie został ograniczony.

Wydatki państwa wyniosły 102.284,7 mln zł, czyli 39,5 proc. kwoty 258.952,5 mln zł planowanej na 2007 rok. Dochody budżetu państwa wyniosły 98.019,6 mln zł, czyli 42,8 proc. planu rocznego wynoszącego 228.952,5 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane