• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

W PKO BP za dużo polityki

W PKO BP za dużo polityki
Foto: TVN24 Foto: Oczekiwano, że Sławomir Lachowski w cuglach wygra konkurs - tymczasem nie złożył on aplikacji

Były prezes BRE Banku Sławomir Lachowski przyznaje, że odchodząc z tej instytucji myślał o prezesurze w PKO BP. Teraz jednak, gdy ogłoszono konkurs, swojej kandydatury nie zgłosił. - Wokół PKO BP jest zdecydowanie za dużo polityki - tak tę decyzję tłumaczy w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

- Byłem zainteresowany tą funkcją, bo kiedyś pracowałem w PKO BP jako wiceprezes i znam jego potencjał, a doświadczenia zebrałem przez lata pracy w największych polskich bankach. Mógłbym się podjąć dalszej restrukturyzacji PKO BP i stworzenia nowej wartości na polskim rynku. I nie tylko - mówi Lachowski.

Stwierdza jednak, że "nie interesuje go polityka, tylko biznes". - A wokół PKO BP jest zdecydowanie za dużo polityki - stwierdza lakonicznie.

Zdaniem bankowca, bank PKO BP mógłby zachować swój narodowy charakter, a nawet pozostać w sferze strategicznej kontroli państwa i jednocześnie stać się bankiem prywatnym. Według Lachowskiego, wystarczyłoby pozostawienie w w rękach Skarbu Państwa 1/4 akcji banku. - PKO BP mógłby z powodzeniem działać jako bank o rozproszonym akcjonariacie - twierdzi Lachowski.

PKO BP pozostaje bez prezesa od 7 lipca, gdy rada nadzorcza odwołała z tej funkcji Jerzego Pruskiego oraz z funkcji wiceprezesa Tomasza Mironczuka. Jak spekulowano, prezes naraził się radzie nadzorczej decyzją o rekomendowaniu akcjonariuszom przeznaczenia niemal całego ubiegłorocznego zysku na dywidendę 2,88 mld.

Bankiem kieruje wiceprezes zarządu banku Wojciech Papierak. Postępowanie konkursowe trwa.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane