• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

W październiku podwyżka stóp?

W październiku podwyżka stóp?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Jan Czekaj, członek Rady Polityki Pieniężnej

Spełnienie przez Polskę kryterium inflacyjnego z Maastricht w 2011 roku wymaga szybkiego i zdecydowanego działania Rady Polityki Pieniężnej - mówił w TVN CNBC Biznes członek Rady, profesor Dariusz Filar. Wczoraj Rada pozostawiła stopy procentowe bez zmian.

- Jeżeli my mamy zostać pozytywnie ocenieni w roku 2011, to w gruncie rzeczy tę ocenę musimy zbudować wcześniej - mówi członek RPP Dariusz Filar.

- Ja mojego osobistego poglądu nie zmieniam, wydaje mi się że obecny stopień wyhamowania czy osłabienia tempa wzrostu gospodarki nie wystarczy do tego by sprowadzić inflację do celu i że żeby móc to zadanie podstawowe rady móc zrealizować przynajmniej jedna lub dwie podwyżki są potrzebne - dodał.

Rozstrzygnie październikowe posiedzenie

Obecnie główna stopa referencyjna NBP wynosi 6 proc., a cel inflacyjny RPP to 2,5 proc. Tymczasem ceny w sierpniu w skali roku wzrosły o 4,8 proc. RPP na niedawnym, wrześniowym posiedzeniu nie zmieniła stóp procentowych.

Także członek RPP Jan Czekaj nie wykluczył, że konieczna będzie jeszcze jedna podwyżka stóp, ale kluczowe będzie październikowe posiedzenie RPP.

- Nie można wykluczyć, że może być konieczna. Mamy inflację na wysokim poziomie i będziemy obserwować sytuację i stosownie do tego będą podejmowane decyzje. Najbliższe posiedzenie będzie miało istotne znaczenie, gdyż będziemy wiedzieli, w którą stronę podąża wskaźnik inflacji - powiedział Czekaj w czwartek w TVN CNBC Biznes.

Na pewno jedna

Zdaniem Haliny Wasilewskiej-Trenkner z Rady Polityki Pieniężnej, nadal konieczne jest zacieśnianie polityki pieniężnej.

- Sądzę, że jeszcze jedna podwyżka stóp procentowych jest niezbędna, o więcej niż jednej można mówić tylko z pewnym prawdopodobieństwem - powiedziała Wasilewska-Trenkner w wywiadzie dla Radia PIN.

Stopy stoją, bo gospodarka spada

Jako powód pozostawienia niezmienionego poziomu stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu RPP podała dane makro, świadczące o osłabieniu gospodarki oraz globalny kryzys na rynkach finansowych.

- Z kilku powodów, nie zmieniliśmy poziomu stóp proc. Dane za lipiec i sierpień wskazują na pewne osłabienie koniunktury gospodarczej, chociaż to nie jest wydarzenie niezwykłe, bo tak działają wakacje.

Mówię w szczególności o danych o produkcji i sprzedaży detalicznej, ale także o danych o wynagrodzeniach i zatrudnieniu - zaznaczyła Wasilewska-Trenkner.

- Otoczenie zewnętrzne jest w stanie rozchwiania, w takiej sytuacji nie należy zmieniać warunków - z takiego założenia wyszliśmy - dodała.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane