• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy. Gospodarka

W niemieckim handlu rośnie znaczenie krajów BRIC, spada USA

W niemieckim handlu rośnie znaczenie krajów BRIC, spada USA
Foto: tvn24/ MTP Foto: Wymiana handlowa Niemiec, m.in. z Indiami, rośnie także dzięki licznym targom organizowanym w tym kraju

W ostatnich latach znacznie wzrosło znaczenie krajów BRIC (Brazylia, Rosja, Indie i Chiny) w wymianie handlowej Niemiec. Warunkiem pogłębienia ich współpracy z Berlinem będzie jednak postępująca liberalizacja handlu w tych krajach – wynika z raportu Ośrodka Studiów Wschodnich.

Według raportu w latach 2000–2011 udział handlu z państwami BRIC wzrósł w całej wymianie zagranicznej Niemiec z 5,5 proc. do 13,3 proc. W tym samym czasie w handlu RFN z USA dominowały przeciwne tendencje – spadek z 9,6 proc. do 6,2 proc.

Co więcej, niemiecki eksport do krajów BRIC rósł w ostatniej dekadzie znacznie szybciej, niż wynosiło średnie tempo wzrostu sprzedaży UE na tych rynkach. W 2011 roku było to 27,6 proc. eksportu całej Wspólnoty, przy czym wielkość niemieckiej gospodarki stanowi 20,5 proc. PKB wszystkich państw członkowskich.

Niemcy w górę

Z analizy wynika, że Niemcom udało się w latach 1999–2011 zwiększyć odsetek w sprzedaży zagranicznej UE na rynku chińskim z 35,6 proc. do 47,5 proc., a na rynku indyjskim z 17,9 proc. do 26,9 proc. Udział niemieckiego eksportu do Rosji na tle całej UE zwiększył się nieznacznie z 30,2 proc. do 31,8 proc.

Raport wskazuje, że eksport do krajów BRIC pozwolił Niemcom zrekompensować niższy zbyt w krajach UE, w które kryzys uderzył silniej niż w gospodarki wschodzące.

"Kryzys strefy euro zwiększył rolę Niemiec w Unii Europejskiej, a także wzmocnił ich wizerunek na świecie jako lidera UE. (…) Nieprzypadkowo konsultacje międzyrządowe z Chinami i Indiami zostały zapoczątkowane właśnie w kryzysie. W tym kontekście należy również widzieć coraz częstsze wizyty niemieckich polityków szczególnie w Chinach" - czytamy w raporcie.

Taki wizerunek Niemiec, jako lidera UE, ale jednocześnie mediatora interesów krajów BRIC w Unii, może tworzyć korzystniejsze warunki współpracy gospodarczej dla niemieckich firm. Mogą one liczyć na mniejsze przeszkody polityczne na tych rynkach.

Chcą pomocy od rządu

Raport podkreśla, że wraz z rosnącym zaangażowaniem niemieckich firm na rynkach BRIC oczekują one pomocy rządu federalnego w ugruntowaniu relacji, a także we wprowadzeniu norm prawnych. Ułatwiłoby to im prowadzenie biznesu i ograniczałoby skalę ryzyka politycznego.

Są nimi gwarancje eksportowe i inwestycyjne pomagające niemieckim przedsiębiorstwom w ekspansji na rynki gospodarek wschodzących, a także zabezpieczające te firmy przed skutkami kryzysu oraz przed ingerencją polityczną. Z kolei pomoc rozwojowa pozwala budować korzystny wizerunek niemieckiej gospodarki oraz realizować interesy przedsiębiorstw, zwłaszcza z branży zielonych technologii i energetyki oraz sektora ochrony zdrowia.

Największą rolę w eksporcie RFN na rynki krajów BRIC odgrywają tradycyjne gałęzie eksportu, tj. branża maszynowa, motoryzacyjna, elektryczna i chemiczna. Na każdy z tych przemysłów, z wyjątkiem chemicznego, przypada większa wartość wyeksportowanych dóbr, niż na wszystkie pozostałe niemieckie branże spoza "wielkiej czwórki".

Partnerzy i konkurenci

Raport wskazuje jednak, że państwa BRIC stają się nie tylko ważnymi partnerami, ale także konkurentami Niemiec. Część z nich, w tym zwłaszcza Chiny, jest istotnym rywalem w walce o dostęp do surowców mineralnych.

"W Niemczech można się spotkać z badaniami, które dowodzą, że wszystkie kraje BRIC poprzez instrumenty subsydiów eksportowych oraz ceł importowych na surowce, doprowadzają do zakłóceń na światowym rynku surowców, co ma miejsce choćby w przypadku rynku miedzi" – czytamy w raporcie.

Dlatego – zdaniem Ośrodka - warunkiem pogłębiania współpracy z krajami BRIC ze strony Niemiec jest postępująca liberalizacja w handlu. "Niemcy potrafią być również krytyczni w odniesieniu do tych państw, gdy naruszają one zasady wolnego handlu lub godzą bezpośrednio w niemieckie interesy gospodarcze. Przykładem może być wsparcie RFN dla pozwów w Światowej Organizacji Handlu przeciwko Chinom za wprowadzanie ograniczeń w eksporcie niezbędnych dla niemieckiej gospodarki surowców ziem rzadkich" – wskazuje raport.

Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia jest publiczną instytucją analityczną zajmującą się monitoringiem wydarzeń i analizą procesów społeczno-politycznych oraz gospodarczych w Rosji, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi, państwach bałtyckich, grupy wyszehradzkiej i bałkańskich oraz Turcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane