• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

W NBP konflikt o euro

W NBP łamane jest prawo – twierdzi szef Biura Integracji ze Strefą Euro w NBP Cezary Wójcik. Jego zdaniem Skrzypek bezprawnie ingeruje w treść raportu o korzyściach i kosztach wchodzenia Polski do strefy euro - dowiaduje się TVN CNBC Biznes. Według informacji stacji raport przemawia za przyjęciem wspólnej waluty.

W liście do prezesa banku centralnego Cezary Wójcik pisze: „Jestem poważnie zaniepokojony podejmowanymi w ostatnim okresie w stosunku do kierowanego przeze mnie Biura ds. Integracji ze Strefą Euro działaniami, które rodzą podejrzenia, że mają na celu zakłócenie prac nad Raportem oraz umożliwienie ingerencji w jego treść w sposób niezgodny z zasadami i wartościami przyjętymi w pracach nad tym dokumentem”.

Z listu wynika, że 8 października prezes NBP podjął decyzję o powołaniu specjalnej komisji, która ma ponownie ocenić analizy biura zajmującego się integracją ze strefą euro.

Awanse bez kwalifikacji?

Wójcik zarzuca też szefowi NBP, że ten ogranicza jego uprawienia. W liście pisze: "Działania te były niezgodne z prawem i zasadami obowiązującymi w NBP" - pisze.

Poza tym, zdaniem Wójcika, działania prezesa Skrzypka prowadziły do awansowania osób bez właściwych kwalifikacji.

Biuro integracji ze strefą euro w NBP zostało stworzone na polecenie Sławomira Skrzypka. To właśnie prezes NBP powierzył Cezaremu Wójcikowi kierowanie biurem. Przygotowywany raport ma być oficjalnym stanowiskiem NBP w sprawie przyjęcia euro.

Skrzypek zwleka z komentarzem

Biuro prasowe na prośbę TVN CNBC Biznes o komentarz prezesa Sławomira Skrzypka do tej sprawy powiedziało, że będzie on możliwy najwcześniej w czwartek.

Później, na konferencji prasowej po spotkaniu prezesa NBP z dyrektorami polskich banków, Sławomir Skrzypek zbagatelizował sprawę. - To na tyle drobna sprawa, że nie warto jej komentować - odparł na zadane w tej sprawie pytanie.

- Komentowanie problemów pracowniczych, problemów jednej z osób w firmie, to wykracza poza ramy tak poważnej konferencji. Prosiłbym, żeby skupić się na tej tematyce. rzeczywiście, jest to sytuacja bezprecedensowa i... ale na tyle drobna, żeby nie zawracać sobie głowy na dzisiejszej konferencji. Ja liczę na profesjonalizm i dyscyplinę biura, pana Wójcika osobiście. Zarząd czuwa nad przygotowaniem raportu i uważam, że nie ma powodów, żeby dostrzegać tu jakieś problemy - kontynuował.

Sceptycyzm prezesa

Prezes NBP Sławomir Skrzypek, bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego z czasów prezydentury w stolicy, był uważany za osobę raczej niechętną szybkiemu przyjmowaniu przez Polskę wspólnej europejskiej waluty. Tym większym zaskoczeniem były wyniki spotkania członków Rady Polityki Pieniężnej (pod przewodnictwem prezesa NBP) i premiera Donalda Tuska, które zakończyło się zgodną zapowiedzią: Polska przyjmie euro w 2011 roku.

Z czasem jednak wypowiedzi Sławomira Skrzypka stawiały coraz większy znak zapytania nad tą kwestią. Ostatecznie w poniedziałek w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wprost stwierdził, że czasy kryzysu na rynkach finansowych nie są dobrą porą na wchodzenie do strefy euro.

Przeciwnego zdania są co najmniej dwaj inni członkowie RPP - Stanisław Owsiak i Marian Noga. Ich wypowiedzi znajdują się poniżej:

CZYTAJ WIĘCEJ: Kryzys? To przyjmijmy euro

CZYTAJ WIĘCEJ: W 2009 roku obniżka stóp procentowych?

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane