• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

W maju wyhamowało tempo poprawy koniunktury w przemyśle

W maju wyhamowało tempo poprawy koniunktury w przemyśle

W maju tempo poprawy koniunktury w przemyśle przetwórczym wyhamowało, mimo utrzymującego się, pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych - wynika z badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Dodano, że może to być wynikiem napiętej sytuacji na Ukrainie.

Badanie wskazuje, że wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym spadł o 4,1 pkt, do 0,7 pkt.

- Spadek wartości wskaźnika miał miejsce tylko w sektorze prywatnym. W sektorze publicznym wartość wskaźnika zwiększyła się. Odnotowany spadek poziomu produkcji i portfela zamówień, zarówno krajowych jak i zagranicznych, także bardziej odczuły firmy z sektora prywatnego. Poziom zapasów zmniejsza się. Od czterech miesięcy utrzymuje się wzrost zatrudnienia, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Przedsiębiorcy z większym optymizmem oceniają ogólną kondycję gospodarki, jednak przewidywania na najbliższą przyszłość formułują z dużą ostrożnością. Większa wrażliwość na niepewną sytuację polityczną cechuje przewidywania firm prywatnych - napisano w komentarzu do badania.

A gdzie poprawa?

Dodano, że poprawa koniunktury miała miejsce w produkcji energii oraz trwałych dóbr konsumpcyjnych. "W pozostałych grupach odnotowano pogorszenie koniunktury, największe w produkcji nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (...) W przekroju według wielkości zatrudnienia pogorszenie koniunktury miało miejsce w przedsiębiorstwach małych i średnich. Najwyższą wartość wskaźnik koniunktury przyjął dla przedsiębiorstw zatrudniających od 51 do 250 pracowników" - podano.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane