• rozwiń

W maju ruszyliśmy na zakupy

W maju ruszyliśmy na zakupy
Foto: TVN24 Foto: W maju ruszyliśmy na zakupy

Sprzedaż detaliczna w Polsce w maju br. była o 3,1 proc. wyższa niż w kwietniu, oraz o 4,3 proc. wyższa niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik zdecydowanie wyższy niż oczekiwali analitycy. Kwietniowa sprzedaż detaliczna była o 1,6 proc. niższa niż rok wcześniej.

Ekonomiści prognozowali na maj wzrost sprzedaży detalicznej, ale jedynie o 2,9 procent. Dobry wynik sprzedaży, po również wysokim wskaźniku produkcji przemysłowej, stanowi dobry prognostyk dla wzrostu Produktu Krajowego Brutto.

Jednak wiceprezes GUS Halina Dmochowska oceniła, że osiągnięcie w II kwartale tempa wzrostu PKB na poziomie 3,0 proc. nie jest przesądzone. - Na podstawie dostępnych dziś danych, osiągnięcie dynamiki wzrostu PKB w II na poziomie 3,0 proc. będzie trudne - powiedziała dziennikarzom Dmochowska.

- Wydaje się, że II kwartał może odbiegać in minus od tempa (wzrostu PKB - red. ) z I kwartału. Decydujące będą wyniki w czerwcu: jeśli czerwiec będzie dobry, to będziemy bliżej tych 3,0 proc. Najistotniejsze, jak w czerwcu zachowa się sprzedaż detaliczna. Nie szłabym natomiast w stronę przekroczenia 3,0 proc. - dodała Dmochowska.

Produkt Krajowy Brutto w Polsce wzrósł w I kwartale 2010 roku o 3,0 proc.

Analitycy uznawali, że kwietniowy spadek sprzedaży detalicznej był spowodowany czynnikiem jednorazowym, czyli żałobą narodową. Natomiast w maju niekorzystny wpływ na wynik mogła mieć powódź, która nawiedziła Polskę. Jednak zdaniem części ekspertów choć powodzianie wstrzymali się z zakupami, to większa część kraju ruszyła jednak na zakupy, także darów dla poszkodowanych przez żywioł.

Natomiast mało wiosenna pogoda wpłynęła bez wątpienia na opóźnienie sezonu grillowego, co mogło wyniki sprzedaży obniżać.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane