• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

W Krynicy o euro tylko wiceminister

W Krynicy o euro tylko wiceminister
Foto: sxc.hu Foto: Euro przyjmiemy, tylko (trochę...) później

W czerwcu przyszłego roku rząd będzie gotowy do realizacji Strategicznego Planu Wprowadzenia Euro w Polsce - zapowiedział na Forum Ekonomicznym w Krynicy wiceminister finansów i jednocześnie pełnomocnik ds. wprowadzenia euro w Polsce Ludwik Kotecki.

Wiceminister dodał jednak, że w dokumencie tym nie będzie daty przystąpienia Polski do Europejskiej Unii Monetarnej (EMU). - Będą tam pokazane wszystkie zmiany konieczne przy wprowadzeniu euro. Z naszych szacunków wynika, że przeprowadzenie ich trwa około trzech lat - zaznaczył Kotecki. Dodał, że na przełomie 2010-11 roku Polska powinna zacząć spełniać kryterium inflacyjne z Maastricht.

Przed zmianą lokalnej waluty na euro każdy kraj musi spełnić kryteria z Maastricht. Inflacja nie może być wyższa niż 1,5 pkt proc. od średniej stopy inflacji w trzech krajach UE, gdzie inflacja była najniższa. Długoterminowe stopy procentowe nie mogą przekraczać więcej niż o 2 pkt proc. średniej stóp procentowych w 3 krajach UE o najniższej inflacji. Do 2012 roku Polska musi zmniejszyć deficyt finansów publicznych do wymaganego w Traktacie z Maastricht limitu 3 proc. PKB.

Rok 2011 jako data przyjęcia przez nasz kraj wspólnej europejskiej waluty po raz pierwszy padł z ust premiera Donalda Tuska przed rokiem, właśnie na Forum Ekonomicznym w Krynicy. Stanowiło to wówczas dla ekonomistów sporą niespodziankę, wielu też powątpiewało w jej realność. Później sprecyzowano, że deklaracja ta nie musi oznaczać wprowadzenia waluty od 1 stycznia. Ostatecznie po 10 miesiącach rząd wycofał się z tej deklaracji, motywując to zmienionymi przez światowy kryzys warunkami.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane