• rozwiń

W JSW fedrują "po włosku"

W JSW fedrują "po włosku"
Foto: TVN24 Foto: Włoski strajk w kopalnaich JSW

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej prowadzą strajk włoski, polegający na skrupulatnym przestrzeganiu przepisów. Zrezygnowano natomiast z zapowiadanych wcześniej dwugodzinnych strajków na każdej zmianie. Załoga JSW chce wymóc na zarządzie gwarancje pracownicze w razie wprowadzenia spółki na giełdę.

- Liczymy, że podczas zaplanowanych na jutro rozmów rzeczywiście nastąpi nowe otwarcie ze strony zarządu JSW i zaczniemy pracować nad porozumieniem. Po drugie, chcemy uniknąć zarzutów i medialnych przepychanek z zarządem o to, czy taka akcja jest legalna na tym etapie sporu, czy jeszcze nie - wyjaśnił decyzję o rezygnacji z wstrzymania pracy wiceszef Solidarności w JSW Roman Brudziński.

Podkreślił, że odwołanie dwugodzinnych akcji strajkowych nie oznacza rezygnacji ze strajku włoskiego, który ma trwać "tak długo, jak będzie to konieczne". Jego zdaniem, są sygnały, że drobiazgowe przestrzeganie procedur spowolniło pracę kopalń.

Nie potwierdzają tego przedstawiciele zarządu JSW, według których kopalnie pracują normalnie, a ewentualne przerwy nie wpływają jak dotąd na wielkość wydobycia węgla. Spółka zapowiada podsumowanie w tym zakresie na czwartek, gdy znany będzie raport za całą dobę.

Sumienni do bólu

Według Brudzińskiego, w ramach strajku włoskiego górnicy np. nie uruchamiają taśmociągu jeżeli konserwacji wymaga jakaś jego (nawet drobna) część lub nie podejmują pracy, gdy na miejscu jest mniej górników, niż przewidują przepisy.

W środę od rana w kopalniach JSW odbywają się tzw. masówki, podczas których związki informują górników o braku postępu w rozmowach z pracodawcą i stroną rządową. Zbierane są podpisy pod oświadczeniem, w którym górnicy wyrażają zgodę na wielokrotną akcję protestacyjną, zgodnie z decyzjami związków. To rodzaj referendum, związany z wątpliwościami pracodawcy co do legalności protestów.

Kilka tygodni temu w referendum za protestem na tle płacowym (w ramach toczącego się sporu zbiorowego) opowiedziało się ponad 95 proc. głosujących. Niektórzy prawnicy uważają jednak, że tamto upoważnienie do protestu zostało już wykorzystane - 18 kwietnia kopalnie spółki stanęły na 24 godziny.

- Nie zgadzamy się z taką interpretacją, ale dmuchając na zimne postanowiliśmy ponownie zapytać załogę, tym razem o zgodę na wielokrotne protesty. W ciągu dwóch dni powinniśmy zebrać podpisy ponad połowy załogi - ocenił związkowiec.

Rozmowy tak, ale przy świadkach

Związkowcy uważają, że formuła dwustronnych rozmów z zarządem wyczerpała się, dlatego nie przyjęli zaproszenia zarządu na środowe spotkanie. Przyjdą natomiast na zaplanowane w czwartek na godz. 10 w Katowicach posiedzenie w ramach WKDS. Po nim zamierzają upublicznić część stenogramów z poprzednich spotkań, by wykazać, że to zarząd niepoważnie traktuje rozmowy ze stroną społeczną.

Według Brudzińskiego, związkowcy dopuszczają możliwość kontynuowania rozmów już nie w ramach WKDS w Katowicach, ale w siedzibie spółki w Jastrzębiu Zdroju. Chcą jednak, by uczestniczyły w nich osoby z zewnątrz - przede wszystkim z Ministerstwa Gospodarki.

Niepewna przyszłość w giełdowej kopalni

Związki w JSW domagają się gwarancji pracowniczych związanych z planem wprowadzenia firmy na giełdę i podwyżki płac. Chcą też prawnych gwarancji, że proponowany załodze pakiet związany z upublicznieniem firmy faktycznie zostanie zrealizowany.

Harmonogram resortu skarbu zakłada, że JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca; państwo ma zachować ponad 50 proc. akcji spółki. Zgodnie z tym harmonogramem, w środę miał być złożony prospekt emisyjny do Komisji Nadzoru Finansowego. Tak się jednak nie stanie, ponieważ minister gospodarki nie podjął stosownej uchwały, czekając na porozumienie ze stroną społeczną.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane