• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

W internecie więcej pożyczysz i zainwestujesz

W internecie więcej pożyczysz i zainwestujesz
Foto: TVN24 Foto: Polski rynek finansowy rozrasta się w sieci

Zamiast iść do banku pożycz pieniądze od internauty - zachęcają strony internetowe. Wkrótce mają ruszyć dwa portale, które umożliwiają takie operacje. Jako pierwszy jeszcze w styczniu ma wystartować portal Finansowo.pl. Otwarcie Monetto.pl planowane jest w marcu tego roku - poinformowali przedstawiciele obu firm.

Serwisy Monetto.pl i Finansowo.pl to pionierzy na rynku tzw. pożyczek społecznych (ang. social lending). Ich użytkownicy, bez pośrednictwa banków, będą mogli oferować i zaciągać pożyczki.

Zawieranie transakcji na obu serwerach przypominać będzie funkcjonowanie aukcji internetowych. Osoba, która potrzebuje pieniędzy, określi, na jakie warunki pożyczki jest przygotowana i otworzy licytację. Użytkownicy, którzy będą dysponować wolną gotówką, złożą swoje oferty. Pożyczkodawca wybierze najkorzystniejszą dla siebie i zainteresowane strony podpiszą umowę. Podobnie system ma działać w przeciwną stronę, kiedy to pożyczkodawca wybierze, komu i ile pożyczy.

Łatwo, szybko, tanio, bezpiecznie

Finansowo.pl na początku umożliwi zawieranie transakcji tylko między bliskimi znajomymi. Pożyczać będzie można tylko niewielkie kwoty od osób, które użytkownik zdefiniuje w swoim profilu, jako zaufane. Ma to m.in. ograniczyć do minimum ewentualność oszustwa.

Finansowo.pl będzie na początku system darmowym. W momencie osiągnięcia kilkudziesięciu tysięcy użytkowników właściciele portalu planują wprowadzić prowizję od kredytów w średniej wysokości 1 proc.

Natomiast Monetto.pl od początku swojej działalności chce wprowadzić prowizje w wysokości do 1 proc. wartości kredytu. Serwis będzie oferował użytkownikom ubezpieczenie transakcji - zapowiedział prezes firmy odpowiedzialnej za realizację projektu Łukasz Banach.

Przedstawiciele obu firm zapowiedzieli, że w przyszłości na stronach internetowych pojawią się inne produkty finansowe.

W Wielkiej Brytanii i USA tzw. "social lending" cieszy się dużą popularnością. Twórcy rodzimych serwisów liczą na to, że oferta trafi do Polaków, którzy chcą pieniądze pożyczać szybko i na niższy procent niż w bankach.

Z danych portalu money.pl wynika, że odsetek tzw. "oszukańczych transakcji", czyli niespłaconych pożyczek w zachodnich serwisach (ZOPA, Prosper) nie przekracza 0,1 proc.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane