• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

W Hamburgu cię prześwietlą

Na hamburskim lotnisku uruchomiono pierwszy w Niemczech skaner ciała. Urządzenie ma za zadanie prześwietlać całe ciało człowieka w poszukiwaniu ukrytych w ubraniu niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych. Przeciwnicy tej technologii mówią jednak o naruszaniu przez nią prywatności podróżnych. W Hamburgu poddanie się prześwietleniu jest na razie dobrowolne.

Dwa urządzenia zainstalowane na lotnisku w Hamburgu mają przez pół roku służyć testom praktycznej przydatności. Jednak uruchamiając je niemiecki minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere (CDU) nie krył swego entuzjazmu. - Dzisiejszy dzień jest ważnym krokiem ku zwiększeniu bezpieczeństwa podróży lotniczych - stwierdził.

Ma on nadzieję, że testy zakończą się sukcesem, a kontrola pasażerów będzie bardziej efektywna i szybsza. Obecnie jednak oba skanery podnoszą sporo fałszywych alarmów. Na podstawie doświadczeń z eksploatacji urządzeń ma zostać podjęta decyzja, czy i ile urządzeń zostanie zainstalowanych na niemieckich lotniskach.

Skaner przez trzy sekundy prześwietla pasażera milimetrowej długości falami elektromagnetycznymi. Na podstawie rozproszenia fal urządzenie rozpoznać kształt ciała i wszystkie przedmioty, jakie znajdują się pod ubraniem - także te, których nie wykrywają tradycyjne wykrywacze metali.

Przeciwnicy tej technologii wskazują, że narusza ona prywatność poddawanych kontroli ludzi, pozwala bowiem "oglądać" najbardziej intymne okolice ich ciała. W Hamburgu demonstrowano jednak, że ekran skanera ukazuje jedynie abstrakcyjne sylwetki ludzkich postaci. - Wszystkie prawa człowieka są zachowane - przekonywał minister de Maiziere.

Jak jednak pokazał przypadek hinduskiego aktora Shah Rukh Khana z lotniska Hethrow nie oznacza to, że obsługa urządzenia nie ma możliwości oglądania "nagiej" osoby.

Podobne urządzenia sa już w stałym lub próbnym uzytku na wielu lotniskach w USA i Europie.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane