• rozwiń

W Eurolandzie wciąż mało kupują

W Eurolandzie wciąż mało kupują
Foto: TVN24 Foto: W Eurolandzie sprzedaż wciąż spada

Europejska gospodarka wciąż na zakręcie. Jak podał w czwartek Eurostat, sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła we wrześniu 2009 r. o 0,7 proc. w porównaniu z sierpniem. To dane znacznie gorsze od prognoz analityków, którzy spodziewali się, że sprzedaż wzrośnie o 0,2 proc.

W ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna w Eurolandzie spadła we wrześniu aż o 3,6 proc. Tu także spodziewano się mniejszego spadku - o 2,4 proc.

Wrzesień jest zatem kolejnym miesiącem, w którym mieszkańcy krajów strefy euro kupowali mniej. W sierpniu sprzedaż spadła o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca i o 2,3 proc. rok do roku.

W całej Unii też w dół

Nieco lepiej sytuacja wygląda w całej Unii. We wszystkich 27 krajach sprzedaż detaliczna spadła we wrześniu miesiąc do miesiąca o 0,4 proc. i 2,5 proc. rok do roku.

Zaskakujący spadek w sprzedaży detalicznej świadczy o tym, że choć unijna gospodarka powoli dźwiga się z zapaści, droga do jej pełnego zdrowia jest jeszcze daleka. Co prawda nastroje konsumentów już się nieco poprawiły, ale wciąż rosnące bezrobocie sprawia, że nie przekładają się one na zwiększone wydatki.

bgr/tr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane