• rozwiń

W czerwcu mniej kupiliśmy

W czerwcu mniej kupiliśmy
Foto: TVN24 Foto: Sprzedaż detaliczna w czerwcu spadła w stosunku do miesiąca poprzedniego

Sprzedaż detaliczna nadal spada, ale i tak w czerwcu było lepiej niż rok temu - wynika z wtorkowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

"W czerwcu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie 0 (plus 2 w maju). Zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano w komunikacie.

Zamówienia będą mniejsze

Choć czerwcowe wskaźniki oceniane są pozytywnie, to prognozy na najbliższe miesiące są pesymistyczne. Nieznacznie zwiększają się trudności w regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. Z badania wynika, że oceny bieżącej sprzedaży w czerwcu są nieco bardziej pesymistyczne niż w maju, również w najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują niewielkiego zmniejszenia sprzedaży.

"Nieznacznie zwiększają się trudności związane z regulowaniem bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. Poziom zapasów towarów jest nadal uważany za nadmierny. W związku z tym ilość towarów zamawianych u dostawców może się zmniejszyć. Planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia na poziomie przewidywań sprzed miesiąca. Przedsiębiorcy odnotowują wzrost bieżących i przyszłych cen towarów" - napisano.

W przemyśle też nieźle

Także ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w czerwcu oceniany pozytywnie, lepiej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, choć nieco gorzej niż w maju br. Wpłynęło na to pogorszenie ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji - podał we wtorek GUS.

"W czerwcu ogólny klimat koniunktury wynosi plus 6, w maju plus 7. Poprawę sygnalizuje, podobnie jak przed miesiącem, 22 proc. badanych przedsiębiorstw, natomiast pogorszenie 16 proc. (w maju 15 proc.)" - napisano w komunikacie GUS. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Z badań GUS wynika, że oceny bieżącego portfela zamówień są nieco mniej optymistyczne od zgłaszanych w maju, na co wpływa wolniejszy wzrost krajowego portfela zamówień. "Bieżąca produkcja jest rozszerzana nieco wolniej niż przed miesiącem. Pozytywne prognozy w zakresie portfela zamówień i produkcji są ostrożniejsze od formułowanych w maju. W przedsiębiorstwach nieznacznie zmniejsza się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Szybciej niż przed miesiącem wzrasta poziom należności badanych jednostek" - podaje GUS.

Równocześnie przedsiębiorcy sygnalizują nieco mniejsze niż przed miesiącem trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. "Prognozy w tym zakresie są ostrożniejsze i wskazują na możliwość poprawy" - podkreślają autorzy badania. Z danych GUS wynika także, że w najbliższych miesiącach skala redukcji zatrudnienia może być nieco mniejsza niż przewidywano w maju.

Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie wolniej niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane