• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Inflacja i stopy procentowe

W czerwcu ceny podskoczyły. Najwięcej za żywność i kulturę

W czerwcu ceny podskoczyły. Najwięcej za żywność i kulturę
Foto: TVN 24 Foto: Inflacja w Polsce wzrasta

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu wzrosły o 4,3 proc. w stosunku do czerwca 2011 roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny podskoczyły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. To dane niewiele różniące się od tych, które podawali w swoich szacunkach ekonomiści.

Inflacja w ujęciu rok do roku w czerwcu wyniosła 4,3 proc. wobec 3,6 w maju i znajdowała się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej. Ekonomiści szacowali, że inflacja w poprzednim miesiącu wzrośnie o 4,1 proc. w stosunku do czerwca 2011 roku i 0,1 proc. w porównaniu do maja 2012 roku.

Najdroższe owoce

W czerwcu stosunku do maja br. roku najwięcej wzrosły ceny żywności (o 0,7 proc.) oraz opłat związanych z rekreacją i kulturą (o 0,6 proc.). Wśród żywności podrożały najbardziej owoce o 7,5 proc. Ceny mięsa podwyższono przeciętnie o 1,3 proc., w tym drobiu – o 4,0 proc., mięsa wieprzowego – o 1,5 proc. Odnotowany wzrost cen mięsa przełożył się na ceny wędlin w sklepach, za które należało zapłacić o 0,5 proc. więcej niż w maju 2012 roku. Droższe niż przed miesiącem były także ryby (o 0,3 proc.) oraz warzywa i pieczywo (po 0,2 proc.). Trzeci miesiąc z rzędu taniało natomiast masło, w czerwcu o 2,4 proc. w stosunku od maja.

Mleko, sery i jaja taniej

W zeszłym miesiącu w porównaniu do maja br. mniej o 0,1 proc. płaciliśmy za artykuły w grupie „mleko, sery, jaja”  w tym za jaja o 5,2 proc. i mleko o 0,3 proc. W czerwcu 2012 roku więcej niż w poprzednim miesiącu płaciliśmy za napoje bezalkoholowe (o 0,1 proc.). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić również o 0,1 proc. więcej niż w maju br. Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie obserwowanym w maju.

Odzież, mieszkania i transport

Z kolei w czerwcu najmniej - w porówniu do maja - podskoczyły ceny odzieży i obuwia (o 0,9 proc.), a także towarów i usług związanych z transportem (o 0,2 proc.). Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem w czerwcu br. wzrosły o 0,1proc. Podrożało także użytkowanie mieszkania (o 0,2 proc.). Wzrosły również  ceny za najem mieszkania (o 0,3 proc.).

Nie ma zaskoczenia

Zdaniem Bohdana Wyżnikiewicza, wiceprezesa Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową czerwcowe dane o inflacji nie są zaskoczeniem. - W stosunku do maja dużo się nie zmieniło, gdyż w zeszłym roku w czerwcu inflacja spadła w stosunku do maja o 0,4 proc., a w tym roku wzrosła o 0,2. To raczej efekt statystyczny, bo przecież nic złego się nie wydarzyło - powiedział ekonomista. Wyżnikiewicz dodał, że na wzrost cen w czerwcu w ujęciu rocznym największy wpływ miały ceny paliw. - Natomiast wzrost inflacji

w ujęciu rocznym wynika przede wszystkim ze wzrostu cen paliw, nośników energii oraz żywności. To były najbardziej inflacjogenne czynniki - dodał Bogdan Wyżnikiewicz.

"W lipcu inflacje może spaść"

Z kolei ekonomista Banku Pekao Wojciech Matysiak stwierdził, że w lipcu inflacja może spaść. - Oceniam, że w lipcu inflacja może lekko obniżyć się względem czerwcowego odczytu, głównie z uwagi na kontynuację spadkowej tendencji cen paliw oraz niższe niż w ubiegłym roku ceny skupu niektórych sezonowych owoców, np. malin, czarnych porzeczek i wiśni - powiedział Matysiak.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane