• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

W. Brytania: funt spada, giełda traci

Funt spadł w piątek poniżej 1,60 USD (1,54 USD/GBP) i jest na najniższym poziomie od pięciu lat. W ciągu minionego tygodnia brytyjska waluta straciła do USD ok. 12 proc. Oficjalne dane wskazują, że gospodarka brytyjska skurczyła się między II a III kwartałem br. o 0,5 proc. Jest to pierwszy przypadek spadku gospodarki poniżej kreski od 16 lat

Funt spadł w piątek poniżej 1,60 USD i jest na najniższym poziomie od pięciu lat. W ciągu minionego tygodnia brytyjska waluta straciła do USD ok. 12 proc.

Premier nadal chce ratować

Indeks stu największych spółek notowanych na londyńskim parkiecie stracił w poniedziałek na otwarciu ponad 4,0 proc., spadając do 3.674,7 pkt. Notowaniom indeksu zaszkodziły wiadomości z Azji wskazujące na to, iż recesja może mieć globalny zasięg.

Wypowiadając się w poniedziałek na spotkaniu w londyńskim city, premier Gordon Brown wystąpił w obronie planów wsparcia gospodarki zastrzykiem wydatków publicznych w celu podtrzymania popytu.

Oficjalne dane wskazują, że gospodarka brytyjska skurczyła się między II a III kwartałem br. o 0,5 proc. Jest to pierwszy przypadek spadku gospodarki poniżej kreski od 16 lat

- Słusznym i odpowiedzialnym działaniem na obecnym etapie jest utrzymanie inwestycji rządowych dla podtrzymania wzrostu i produkcji i zmniejszanie długu w proporcji do PKB w miarę jak gospodarka odbije się i wzrosną przychody z podatków" - zaznaczył.

"Po etapie boomu"

Rząd skłania się ku rozwiązaniom proponowanym przez ekonomistę Johna Maynarda Keynesa (1883-1946), który uważał, że rząd powinien posługiwać się instrumentami polityki fiskalnej i pieniężnej dla przeciwdziałania skutkom krachu następującego po etapie boomu.

W ocenie ekonomistów, Bank Anglii (BoE) będzie pod silną presją obniżki stóp procentowych do poziomu bliskiego zera z 4,5 proc. obecnie; Brown dał do zrozumienia, iż chce agresywnych cięć w kosztach pieniądza dla gospodarstw domowych i biznesu, a w brytyjskim systemie to rząd określa mandat BoE.

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane