• rozwiń

VW połknie Porsche

VW połknie Porsche
Foto: sxc.hu Foto: Prezes Porsche odchodzi

Po 16 latach na fotelu szefa Porsche Wendelin Wiedeking złożył rezygnację. Jego decyzja otwiera drogę do planowanego od dawna połączenia Porsche z Volkswagenem, któremu Wiedeking był przeciwny.

Swoją decyzję Wiedeking podjął na posiedzeniu rady nadzorczej Porsche w nocy ze środy na czwartek. Jak poinformowano w komunikacie rady nadzorczej, Wiedeking, który stał na czele Porsche od 1993 r., opuszcza stanowisko "ze skutkiem natychmiastowym". Ma również złożyć mandaty członka rady nadzorczej w koncernie Volkswagen i spółce Audi. Otrzyma odprawę w wysokości 50 mln euro, z czego połowa zostanie przekazana fundacji społecznej.

Z koncernem rozstaje się również członek zarządu ds. finansów Holger Haerter. Obaj oświadczyli, że czyniąc ten krok, chcą "przyczynić się do załagodzenia sytuacji" w firmie, w której przez minione miesiące toczyła się zacięta walka o władzę pomiędzy prezesem Wiedekingiem a długoletnim szefem Volkswagena i największym udziałowcem Porsche Ferdinandem Piechem.

Nowym prezesem będzie dotychczasowy członek zarządu ds. produkcji Michael Macht.

Fuzja prawie pewna

Według niemieckich komentatorów po odejściu Wiedekinga można uznać za pewne, że Volkswagen stopniowo przejmie Porsche, który zostanie włączony do koncernu z Wolfsburga jako jego dziesiąta marka. Za planem tym stoi Piech, wnuk Ferdinanda Porsche.

Jeszcze na początku roku to Porsche dążył do wchłonięcia Volkswagena, przejmując 51 proc. udziałów w tym koncernie. Jednak w wyniku tego zakupu spółka ze Stuttgartu zadłużyła się na ok. 10 mld euro. Na nocnym posiedzeniu rady nadzorczej postanowiono, że dług zostanie ograniczony w drodze podwyższenia kapitału spółki o co najmniej pięć miliardów euro oraz wejście zewnętrznego inwestora, którym będzie emirat Kataru.

Według agencji dpa istnieje jednak jeszcze jeden czynnik niepewności: stanowisko niemieckiego fiskusa. Przy połączeniu firm budżet mógłby bowiem zostać narażony na utratę pewnych należności podatkowych.

W czwartek po południu zbiera się rada nadzorcza Volkswagena.

bgr ram/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane