• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Visa odpuszcza płatnikom

Visa odpuszcza płatnikom
Foto: TVN24 Foto: Płatność kartą będzie tańsza

Właściciele sklepów i punktów usługowych, w których klienci mogą płacić kartą, mają powód do radości. Pod naciskiem Komisji Europejskiej Visa Europe zaproponowała znaczące obniżenie niektórych prowizji bankowych od używania kart debetowych. Koszty ich używania ponoszą właśnie sklepy i owe punkty.

Cieszę się z chęci Visa Europe do zredukowania opłat MIF i sprawienia, że ich zasady będą bardziej przejrzyste. Będzie to z korzyścią do konsumentów i sprzedawców

almunia o visa

Chodzi o część prowizji, jaką od każdej transakcji płaci punkt detaliczny przyjmujący płatności kartą. Kwotą dzielą się centrum autoryzacyjne, bank klienta oraz instytucja finansowa firmująca kartę (jak Visa czy MasterCard) - w ramach tzw. multilateral interchange fees (MIF). Średnia stawka ma spaść do 0,2 proc., co oznacza spadek prowizji w obrocie krajowym (kilka krajów UE bez Polski) średnio o ok. 60 proc. zaś w transakcjach międzynarodowych o ok. 30 proc.

Taniej dla każdego

KE uważa, że umowy wielostronne o prowizjach interchange zwiększają koszty akceptacji kart przez punkty sprzedaży detalicznej. Ostatecznie koszty ponosi konsument, który jest wystawiony na ryzyko podwójnego płacenia za kartę płatniczą: pierwszy raz w ramach rocznej prowizji płaconej bankowi, który wydał kartę, a drugi raz w ramach zawyżonych cen detalicznych, które obciążają nie tylko posiadaczy kart, ale również klientów płacących gotówką. Sklepy i punkty usługowe rekompensują sobie bowiem w ten sposób prowizję płaconą bankom.

- Cieszę się z chęci Visa Europe do zredukowania opłat MIF i sprawienia, że ich zasady będą bardziej przejrzyste. Będzie to z korzyścią do konsumentów i sprzedawców - oświadczył unijny komisarz ds. konkurencji, Joaquin Almunia, który długo przekonywał Visę, aby obniżyła swoje opłaty.
- Sektor płatniczy uzyska tak potrzebne poczucie pewności uregulowań prawnych, jak również mechanizm korekty średniego limitu 0,2 proc. po uzyskaniu dalszych danych dotyczących kosztów stosowania różnych środków płatności, w tym również gotówki - dodał z kolei prezes Visa Europe Peter Ayliffe.

W UE rocznie dokonuje się 23 mld transakcji z użyciem kart płatniczych, o wartości ponad 1350 mld euro.

mkg/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane