• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Visa Europe musi obniżyć prowizje

Visa Europe musi obniżyć prowizje
Foto: visaeurope.com Foto: Visa Europe obniży prowizje za płatność kartą kredytową nawet o 60 proc.

Komisja Europejska zobowiązała Visa Europe do obniżenia - o około połowę - wysokość prowizji międzybankowych za płatności kartą kredytową. Stawka ta w przypadku transakcji między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego ma nie przekroczyć 0,3 proc. wartości transakcji.

Opłaty międzybankowe przy transakcjach kartą kredytową są uiszczane przez bank sprzedawcy na rzecz banku, który wydał kartę klientowi. Koszt ten przenoszony jest na sprzedawcę, a ten przenosi go na klienta. Visa Europe ustala takie opłaty w przypadku transakcji między krajami Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w przypadku transakcji krajowych na Węgrzech, Islandii, Malcie, Łotwie, w Belgii, Irlandii, Luksemburgu, Szwecji, Holandii i Irlandii.

Wcześniej Visa Europe sama zadeklarowała obniżenie prowizji na skutek zastrzeżeń KE w sprawie możliwego ograniczania konkurencji z lipca 2012 r. Obniżka prowizji transgranicznych w EOG ma wejść w życie od 1 stycznia 2015.

Dobra wiadomość dla klientów

"Komisja Europejska uczyniła prawnie wiążącymi zobowiązania zaoferowane przez Visa Europe do znaczącego obniżenia wielostronnych prowizji międzybankowych (MIF) dla płatności kartą kredytową do poziomu 0,3 proc. wartości transakcji" - napisała w środowym komunikacie Komisja. Dodała, że taki limit opłat oznacza redukcję MIF o 40 do 60 proc.

"Limit na prowizje międzybankowe dla kart kredytowych Visa Europe i zobowiązania zapewniające ponadgraniczną konkurencję są doskonałą wiadomością dla europejskich konsumentów, ponieważ opłaty uiszczane przez sprzedawców obciążają ich rachunek" - oświadczył komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia.

Visa Europe to organizacja zajmująca się technologiami płatniczymi; stanowi własność instytucji członkowskich – banków oraz innych firm świadczących usługi płatnicze z 36 krajów Europy – i jest przez nie zarządzana.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane