• rozwiń

Vattenfalla może porazić kara

Vattenfalla może porazić kara
Foto: TVN24 Foto: Rekordowa kara dla Vattenfalla?

Jeden z największych dostawców energii w Polsce, firma Vattenfall, może zapłacić nawet 600 milionów złotych kary za to, że samowolnie podniósł ceny prądu - pisze "Dziennik". Urząd Regulacji Energetyki nakaże też szwedzkiemu koncernowi przygotowanie nowego cennika.

Według Urzędu Regulacji Energetyki spółka złamała prawo, wprowadzając od stycznia nowe taryfy dla miliona odbiorców prądu na Górnym Śląsku. Powinna była zatwierdzić podwyżki w URE, a nie zrobiła tego. - Vattenfall okazał absolutny brak respektu dla regulatora. Dlatego musimy ostro zareagować - mówi "Dziennikowi" Mariusz Swora, prezes URE.

W czwartek ma wydać decyzję o ukaraniu firmy. Urząd nie może zmusić dostawcy do anulowania cennika, ale może żądać przygotowania nowych taryf i wprowadzenia ich dopiero po zaakceptowaniu podwyżek przez regulatora.

Kara za samowolę

Vattenfall okazał absolutny brak respektu dla regulatora. Dlatego musimy ostro zareagować.

Mariusz Swora, prezes URE

Od stycznia prąd sprzedawany prywatnym odbiorcom przez Vattenfall, według wyliczeń spółki, podrożał średnio o 13 proc. Rachunki wzrosły jedynie o 5,1 proc., ponieważ firma jednocześnie obniżyła opłaty za przesył.

Pozostałe 12 firm działających na polskim rynku od marca podniosło ceny od 11 do 15 proc. Jednak wcześniej URE zatwierdziło ich taryfy. Vattenfall podobnie jak stołeczny RWE Stoen wprowadził nowe ceny samowolnie, bo stwierdził, że nie ma obowiązku wysyłać taryfy do akceptacji. Dlaczego? Bo zdaniem przedstawicieli szwedzkiego koncernu w 2001 r. ówczesny prezes URE uwolnił całkowicie ceny prądu dla odbiorców indywidualnych od 2008 r.

Zamieszanie wokół uwolnienia cen energii
Innego zdania jest urzędujący od listopada prezes Mariusz Swora. Zgodziło się z nim 12 czołowych sprzedawców prądu, którzy przesłali swoje taryfy URE.

Zdaniem regulatora rynku kara jest nieunikniona, ponieważ od początku roku firma Vattenfall działa niezgodnie z prawem. - Dla konsumentów będzie to sygnał, że przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą zarabiać, łamiąc przepisy, ani zachowywać się jak monopoliści na rynku, który nie jest jeszcze w pełni konkurencyjny - mówi Swora. Jednocześnie szef URE podtrzymuje wcześniejsze zapowiedzi o całkowitym uwolnieniu cen energii od 2009 r.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane