• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Vattenfall nie chce dymić za granicą

Vattenfall nie chce dymić za granicą
Foto: TVN24 Foto: Elektrociepłownia Siekierki w Warszawie też jest opalana węglem

Szwedzki koncern energetyczny zamierza sprzedać swoje elektrownie węglowe za granicą - donosi sztokholmski dziennik "Dagens Nyheter". Jeśli taka decyzja zapadnie, oznaczałaby pozbycie się także zakładów w Polsce, m.in. elektrociepłowni w Warszawie.

Prezes koncernu Oystein Loseth ma taki plan przedstawić w poniedziałek państwowemu właścicielowi firmy, a decyzja ma zapaść na następnym posiedzeniu rady nadzorczej firmy.

Według doniesień gazety, chodzi o sprzedaż elektrowni węglowych i "ograniczenie działalności w niektórych krajach". Mogłoby to dotyczyć m.in. Holandii, Niemiec i Polski, bowiem w tych krajach Vattenfall eksploatuje siłownie opalane węglem.

Podłożem tych planów jest polityka szwedzkich władz, które uznały, ze krajowe firmy powinny spełniać wyśrubowane normy ekologiczne także w swej działalności za granicą. Vattenfall AB należy w całości do szwedzkiego państwa.

Należące do szwedzkiego koncernu firmy w Polsce mają 7-procentowy udział w produkcji energii elektrycznej oraz 1/4 produkcji ciepła. Vattenfall w Polsce funkcjonuje od 1992 roku, m. in. jest właścicielem dawnych Elektrociepłowni Warszawskich (obecnie Vattenfall Heat Poland SA), posiada też 18 proc. akcji koncernu Enea SA.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane