• rozwiń
  • WIG20 2341.63 +0.87%
  • WIG30 2680.59 +0.92%
  • WIG 60875.24 +1.13%
  • sWIG80 11915.19 +0.41%
  • mWIG40 4043.51 +0.68%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:07

Dostosuj

VAT trzeba podnieść

Niemieccy eksperci coraz częściej wymieniają te słowa: podwyżka podatków. Gigantyczną dziurę budżetową czymś trzeba zasypać - czymś, czyli pieniędzmi podatników. Szef Deutschen Instituts für Wirtschaftsforschung (DIW) stwierdza już wprost, że najpóźniej za dwa lata podatek VAT będzie już wyższy.

- CDU i FDP będą teraz z taktycznych powodów dokonywać tylko małych reform w podatkach - mówi Klaus Zimmermann w rozmowie z gazetą "Thüringer Allgemeine". Jak jednak dodaje, w ciągu dwóch lat, kiedy deficyt naprawdę się powiększy, nie uciekną one od podwyżki Mehrwertsteuerer, czyli niemieckiego VAT-u.

VAT w Niemczech do 2006 roku wynosił 16%

od 2007 roku - 19%

Stawka minimalna w Unii Europejskiej - 15%

Stawka maksymalna w Unii - 25%

VAT

Podwyżka juz teraz nie wchodzi - jego zdaniem - w rachubę, bo obu tworzącym właśnie rządowa koalicję partiom niezręcznie byłoby tak szybko łamać wyborcze obietnice i podatki podwyższać, zamiast obniżki.

Jednak zdaniem szefa DIW dla podwyżki VAT nie ma alternatywy, bo dziura niemieckiego budżetu będzie się powiększać. - Jeśli chcemy ten proces zatrzymać, musimy w dłuższej perspektywie podnieść podatki - stwierdza Zimmermann.

Natomiast w rozmowie z tabloidem "Bild" szef DIW stwierdza, że niemieckiego państwa nie stać na utrzymywanie gwarancji wypłaty emerytur w dotychczasowych rozmiarach. Jego zdaniem są one obecnie "młyńskim kamieniem" na szyjach podatników i uniemożliwiają naprawę finansów tamtejszych zakładów emerytalnych.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane