• rozwiń

VAT od "kratki" już bez konieczności podawania koloru auta

VAT od "kratki" już bez konieczności podawania koloru auta
Foto: tvn24 Foto: Od początku kwietnia zmienią się zasady odliczeń i rozliczania podatku VAT od samochodów z "kratką"

Ministerstwo Finansów nie będzie się domagać od przedsiębiorców, aby przy pełnym odliczaniu VAT za użytkowanie pojazdów do celów służbowych, podawali kolor samochodu - informują Pracodawcy RP. - Odstąpiliśmy od wymagania podania koloru - potwierdza w rozmowie z tvn24bis.pl rzeczniczka resortu finansów Wiesława Dróżdż.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o VAT uchwaloną przez Sejm na początku lutego br., od 1 kwietnia 2014 roku zmienią się zasady odliczeń i rozliczania podatku od samochodów osobowych do 3,5 tony, wykorzystywanych przez przedsiębiorców.

Z związku z tym na początku lutego ministerstwo finansów określiło wzór informacji VAT-26 o pojazdach, którą trzeba składać do urzędu skarbowego.

Mniej biurokracji

Pracodawcy RP informują, że "w ramach prowadzonych konsultacji zwracali uwagę na fakt, że proponowany wzór informacji jest bardzo skomplikowany".

"Zwiększa obciążenia biurokratyczne i wydłuża czas poświęcany na obowiązki administracyjno-formalne. Dotyczy to zwłaszcza firm, które dysponują rozbudowaną flotą samochodową. Obawialiśmy się, że takie biurokratyczne wymogi spowodują, że firmy będą rezygnować z prawa do odliczenia 100 proc. podatku naliczonego" - informują Pracodawcy RP .

"Na przykład fiskus chciał znać kolor auta. Jeśli firma zdecydowałaby się na okresowe oznakowanie samochodów reklamami w innej barwie niż podstawowy prawdopodobnie w ocenie fiskusa byłaby to zmiana koloru, a tym samym należałoby zaktualizować informację VAT-26" - czytamy w komunikacie.

Związek dodaje, że w odpowiedzi na uwagi ministerstwo "uwzględniło postulat i z projektu informacji VAT-26 wykreśliło pozycję dotyczącą koloru".

W rozmowie z tvn24bis.pl rzeczniczka ministerstwa Wiesława Dróżdż potwierdza decyzję resortu. - Odstąpiliśmy od wymagania podania koloru. Uznaliśmy, że nie jest to aż tak istotne kryterium o po konsultacjach, w tym także z Izbą Skarbową, podjęliśmy taką decyzję - powiedziała Dróżdż.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane