• rozwiń

Używany zza granicy zarejestrujesz też bez dowodu

Używany zza granicy zarejestrujesz też bez dowodu
Foto: TVN24 Foto: Import używanych samochodów nie słabnie

Po 25 grudnia do rejestracji w Polsce pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej wystarczy karta eksportowa. Wątpliwości pojawiły się, gdy w życie weszły nowe przepisy, a resort transportu informował o konieczności przedstawiania dowodów rejestracyjnych.

Teraz ministerstwo infrastruktury zapewnia, że oryginał dowodu rejestracyjnego nie będzie absolutnie konieczny. W większości krajów Unii Europejskiej przy legalnym wywozie samochodu na stałe - i jego wyrejestrowywaniu - dowód jest pozostawiany w miejscowym urzędzie.

Resort infrastruktury zwraca uwaggę, że nowa interpretacja przepisów nie oznacza, że samochody w złym stanie technicznym będą rejestrowane w Polsce.

Karta eksportowa jest wydawana tylko w zastępstwie oryginalnego dowodu rejestracyjnego po zakupie samochodu - i ona wystarczy by pojazd zarejestrować w Polsce. Natomiast karty nie dostanie jednak właściciel samochodu, który już został wyrejestowany np, z powodu wypadku czy nieodpowiedniego stanu technicznego.

Importujemy uzywane na potęgę

Od początku tego roku do końca października do Polski trafiło ponad 800 tysięcy sprowadzonych prywatnie używanych samochodów. To o prawie 1/4 więcej niż w podobnym okresie przed rokiem - takie dane podaje instytut Samar, badający polski rynek motoryzacyjny.

Tylko w październiku sprowadzono rekordową od początku 2007 roku liczbę 96 369 samochodów używanych. Było to o 19 proc. więcej niż przed rokiem.

Polacy sprowadzają jednak coraz młodsze pojazdy. O ile w styczniu 2007 roku samochody starsze niż 10 lat stanowiły prawie 57 proc. zgłoszonych w izbach celnych aut, w październiku było to niespełna 46 proc. Samochody eksploatowane krócej niż 4 lata stanowiły w pierwszym miesiącu roku 7,5 proc., obecnie 11,1 proc. prywatnego importu - podał Samar.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane