• rozwiń

"Uważajcie na swoje długi"

"Uważajcie na swoje długi"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Wywiad z Sheaną Tambourgi dla TVN CNBC Biznes

Kryzys finansowy jest wielkim zagrożeniem dla budżetów największych gospodarek - Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Muszą podjąć ryzyko i zadłużać się, by ożywiać gospodarkę - mówi w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Sheana Tambourgi, twórczyni raportu Global Risks 2009 publikowanego na Forum Ekonomicznym w Davos.

- Staramy się patrzeć na rynki z pięcioletnim wyprzedzeniem. Zagrożenia które widzimy teraz, w większości znaliśmy już ponad pięć lat temu. Tak więc te, które podkreśliliśmy w naszym raporcie, były już znane od kilku lat, ale w tym roku uznaliśmy je za szczególnie niebezpieczne - mówi Sheana Tambourgi.

Raport Global Risks 2009 wskazuje na możliwość utraty wartości aktywów w tym roku. - Globalne spowolnienie i złe nastroje na rynkach na pewno przyczynią się do dalszych spadków - mówi Tambourgi.

Raport opisuje problemy wielu gospodarek, których sytuację może pogorszyć kryzys. Pakiety ratunkowe, o których mówi się w wielu krajach są z jednej strony konieczne aby zapobiec masowym zwolnieniom i odbudować zaufanie na rynkach, jednak z drugiej strony - tworzą długoterminowe ryzyko dla krajów takich jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, które są już bardzo zadłużone i będą dalej się zadłużać.

- Długoterminowe strategie powinny ograniczyć nadmierne wydatki. Trzeba o tym myśleć już teraz. Trzeba oczywiście zasilić system finansowy dodatkowymi środkami, jednak wspomagając te sektory, które rokują nadzieje na utrzymanie stabilnej sytuacji - mówi Tambourgi w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane