• rozwiń

Uważaj na argentyńskiego merlota

Uważaj na argentyńskiego merlota
Foto: sxc.hu Foto: Wino się rozlało...

Niemiecka kontrola sanitarna wykryła niedozwoloną substancję w czerwonym winie sprowadzonym z Argentyny. Antybiotyk o nazwie natamycin ma działanie grzybobójcze. Jego stosowanie w przemyśle spożywczym jest dopuszczalne, ale dodawanie do wina - nie.

Zakwestionowane wino nosi etykiety z nazwą "Villa Atuel 2008 San Rafael, Syrah Merlot, Argentina", zaś na tylnej stronie butelki jest nadrukowany numer "L-WT1377j".

Wysyłka do sklepów ponad stu tysięcy butelek została wstrzymana, gdy inspektorzy z Koblencji w Nadrenii-Palatynacie wykryli niedozwoloną substancję. Wino przypłynęło do Niemiec w cysternie i tam zostało rozlane do butelek. Miało trafić na półki supermarketów.

W niektórych krajach zawartość natamyciny w winie jest dopuszczalna, jednak unijne przepisy zabraniają tego. Substancja, oznaczona w unijnych normach symbolem E 235, używana jest w przemyśle spożywczym dla zabezpieczania niektórych rodzajów serów i suszonych wędlin z zewnątrz przed do zwalczania grzybami i pleśnią. Jest też używana zewnętrznie w medycynie.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane