• rozwiń

Uwaga na trującą pastę do zębów

Uwaga na trującą pastę do zębów
Foto: TVN24 Foto: Mycie zębów może okazać się niebezpieczne

Pasty do zębów Spearmint i Spearmint Tri mogą być szkodliwe. Prawdopodobnie w ich składzie jest zawarty groźny dla zdrowia glikol dietylenowy - ostrzega UOKiK.

Pasty te nie są produkowane w Polsce, ale zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów mogą trafić na nasz rynek z importu. Główny Inspektorat Sanitarny sprawdza, czy trafiły one na nasz rynek.

- Jeśli okaże się, że niebezpieczna pasta była sprzedawana również w Polsce, Inspekcja powinna wydać decyzję o konieczności wycofania produktu z rynku - komunikuje UOKiK.

Glikol dietylenowy to przemysłowy rozpuszczalnik. Używa się go m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy samochodowych. W paście zastosowano go do zagęszczenia, zamiast droższej gliceryny. Pierwszymi objawami zatrucia glikolem są bóle i zawroty głowy, nudności oraz senność. W ciężkich przypadkach może dojść do niewydolności układu oddechowego oraz ciężkiego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, nerek i wątroby.

Badania medyczne wykazały, że dopuszczalny dla zdrowia limit tej substancji wynosi 0,1 proc. Skonfiskowana w czerwcu w USA pasta (900 tys. tubek) zawierała 5 proc. glikolu dwuetylenowego.

Na zatrucie wyjątkowo narażone są dzieci oraz osoby z niewydolnością wątroby lub nerek. Wcześniej pasty zawierające ten sam związek chemiczny znaleziono w Chinach, Hiszpanii, krajach Ameryki Południowej i Północnej.

anw

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane