• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Uwaga na "świeże" owoce i warzywa

Uwaga na "świeże" owoce i warzywa
Foto: sxc.hu Foto: Inspektorzy przebadali ponad tysiąc partii owoców i warzyw

Świeże owoce i warzywa w naszych sklepach, marketach i na bazarach są często zepsute, źle oznakowane i źle pakowane. Takie wnioski przynosi kontrola przeprowadzona przez wojewódzkie inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej wybranych gatunków świeżych owoców i warzyw, ze szczególnym uwzględnieniem: brzoskwiń, gruszek, pomidorów, papryki, arbuzów, śliwek, wiśni, kapusty oraz cukinii.

Kontrolę przeprowadzono w 148 podmiotach badając 1167 partii świeżych owoców i warzyw. Wyniki są niepokojące. Nieprawidłowości stwierdzono w przypadku 23 podmiotów (15 proc. skontrolowanych). Zakwestionowano jakość handlową 302 partii świeżych owoców i warzyw (26 proc.) oferowanych przez 23 podmioty.

Najwięcej nieprawidłowości ujawniono w odniesieniu do produktów oferowanych do sprzedaży na targowiskach, w marketach i pozostałych sklepach detalicznych oraz na giełdach hurtowych. Wysoką jakość miały za to produkty sprzedawane bezpośrednio przez producentów.

Zapakowane w gazetę

26 partii świeżych owoców i warzyw (7 proc. partii niezgodnych) zakwestionowano ze względu na objawy gnicia i zepsucia, uszkodzenia zewnętrzne, użycie niewłaściwych materiałów do pakowania (np. gazet), czy wielkość niezgodną z deklarowaną przez sprzedawcę.

Świeże owoce i warzywa nie spełniały także wymagań dotyczących znakowania. Nieprawidłowości w tym zakresie ujawniono w przypadku 288 partii (95 proc. partii niezgodnych). Dotyczyły one m.in. braku jakiegokolwiek oznakowania, braku podania kraju pochodzenia, czy podania na zawieszce informacji niezgodnych z danymi określonymi na opakowaniu produktu.

W wyniku kontroli inspekcje wojewódzkie wystawiły 130 mandatów karnych na łączną kwotę 25 tys. zł.

bgr//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane