• rozwiń
  • WIG20 2224.85 -0.40%
  • WIG30 2524.29 -0.28%
  • WIG 58692.96 -0.10%
  • sWIG80 11619.69 +0.42%
  • mWIG40 3769.60 +0.61%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:51

Dostosuj

Uwaga na oszczędne żarówki!

Uwaga na oszczędne żarówki!
Foto: sxc.hu/tvn24.pl Foto: Niebezpieczne, ale tylko dla wrażliwych...

Jeśli lubisz wieczorem usiąść z książką pod swoją energooszczędną żarówką, uważaj. Możesz to przypłacić uszkodzeniem skóry.

Problem dotyczy energooszczędnych świetlówek o odkrytych cewkach (charakterystyczna spiralna konstrukcja) - kiedy znajdują się bliżej niż 30 cm od ciała i dłużej niż przez godzinę dziennie. W praktyce chodzi tu najczęściej o lampy biurowe lub nocne.

Tylko zaczerwienienia

Wszystkiemu winne są promienie UV. Nie ma jednak dowodów, jakoby promieniowanie miało wywoływać raka skóry - podkreślili naukowcy cytowani przez "bbc.co.uk". Największe odnotowane uszkodzenia to zaczerwienienia skóry, szczególnie u osób wrażliwych na promienie słoneczne.

- Jesteśmy zaniepokojeni ryzykiem u pacjentów cierpiących na nadwrażliwość skóry - powiedział profesor Harry Moseley z Uniwersytetu w Dundee. - Niski poziom promieniowania ultrafioletowego, emitowanego przez niektóre energooszczędne świetlówki, może być niebezpieczny dla tych osób. Naukowcy z HPA (Health Protection Agency, brytyjskiej agencji zdrowia) stwierdzili, że problem znika gdy świetlówka jest zamknięta w dodatkowej komorze, podobnej do tej z klasycznych żarówek.

sm/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane