• rozwiń

"Ustawa żłobkowa" to nie koniec. "Przed Polską wielki problem"

"Ustawa żłobkowa" to nie koniec. "Przed Polską wielki problem"
Foto: TVN24 Foto: Prezydent podpisał "ustawę żłobkową"

Bronisław Komorowski podpisał ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech - tzw. ustawę żłobkową. Jej główne założenia to łatwiejsze procedury i nowe rozwiązania zakładanie żłobków i klubików dla małych dzieci. Prezydent zaznaczył jednak, że nowe prawo nie rozwiązuje kwestii przyszłości polskiej polityki prorodzinnej, którą nazwał "wielkim problemem, przed którym stoi Polska".

Uroczyste podpisanie ustawy odbyło się w trakcie konferencji "Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech - szanse i wyzwania", w której oprócz prezydenta wzięli udział m.in. pierwsza dama Anna Komorowska i rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

- Na ogół jest tak, że ustawa wieńczy dzieło i kończy pewien proces. Dziękując za możliwość podpisania tej ustawy, która rozwiązuje szereg problemów związanych z wychowaniem dzieci, funkcjonowaniem kobiet na rynku pracy, trzeba zaznaczyć, ze to jest jedynie fragment pracy, która nas czeka.

"Wielki problem nazywa się: przyszłość polskiej polityki prorodzinnej"

Prezydent podkreślił, że na ustawę trzeba patrzeć jak na część "wielkiego problemu", przed którym stoi Polska. - Ten wielki problem nazywa się: przyszłość polskiej polityki prorodzinnej. Ten wielki problem to są też procesy demograficzne - powiedział podczas briefingu.

I dodał: - Pytanie o przyszłość polskich rodzin, przyszłość dzieci, które się rodzą, ilości dzieci, sposób wychowywania, zastukało do nas w sposób bardzo zdecydowany w toczącej się jeszcze dyskusji o OFE. Bo to jest pytanie o następne pokolenia, które będą także pracowały na nasze emerytury.

Komorowski zaznaczył, że podpisana ustawa nie zamyka wymienionych kwestii. - Będziemy je rozwiązywać nie jednym, a wieloma aktami prawnymi. Ta tematyka musi być gdzieś z tyłu głowy zarówno u osób rządzących, jak i wszystkich zainteresowanych tą kwestią - powiedział tuż po podpisaniu prezydent Komorowski - podkreślił.

W ogródku z "maluchem"

Obecnie żłobek jest rodzajem zakładu opieki zdrowotnej i podlega ministerstwu zdrowia. Gdy nowa ustawa wejdzie w życie, nadzór nad placówkami sprawować będzie resort pracy, przepisy nie będą zbyt skomplikowane, a wymagania, np. lokalowe, zostaną znacznie obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.

Ustawa przewiduje, że funkcjonować będzie kilka typów placówek dla dzieci do 3 lat: żłobek, klub dziecięcy, ogródek dziecięcy, dzienny opiekun, niania. W przepisach przewidziano zachęty dla pracodawców do tworzenia przyzakładowych żłobków i klubików dziecięcych oraz dla uczelni wyższych do prowadzenia placówek dla dzieci studentów.

Wprowadzeniu ustawy ma towarzyszyć resortowy program "Maluch", który ma wesprzeć samorządy w tworzeniu instytucji opieki nad dziećmi. W tym roku na jego realizację przeznaczono 40 mln zł.

kcz, nsz/sk, gak

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane