• rozwiń

Ustawa o "dużych sklepach" przed Trybunał

Ustawa o "dużych sklepach" przed Trybunał
Foto: TVN24.pl Foto: Ustawa o hipermarketach wciąż budzi kontrowersje

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Jego zdaniem ogranicza ona wolność gospodarczą.

Ustawa o WOH weszła w życie w połowie września. Zakłada ona, że na utworzenie obiektów handlowych o powierzchni powyżej 400 metrów kwadratowych inwestorzy będą musieli uzyskiwać zgodę samorządu lokalnego, a powyżej 2 tys. metrów kwadratowych – dodatkowo sejmiku wojewódzkiego. Przepisy dają firmom 30 dni na złożenie takiego wniosku. Prowadzenie działalności bez zgody administracji jest zagrożone karą.

Według Rzecznika, ustawa głęboko ingeruje w sferę wolności działalności gospodarczej. - Korzystanie z konstytucyjnej wolności poddane zostało daleko idącej regulacji administracyjnej - czytamy w komunikacie RPO. Tymczasem - jak przypomina Rzecznik - zgodnie z konstytucją podstawę polskiego ustroju gospodarczego stanowi społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej.

RPO przyznaje, że zgodnie z art. 22 konstytucji wolność działalności gospodarczej nie ma charakteru absolutnego, ale nie oznacza to, że ustawodawca może dowolnie reglamentować tę działalność. Wolność działalności gospodarczej mogłaby być ograniczona jedynie w przypadku ważnego interesu publicznego. Według RPO, warunek ten nie został spełniony.

Kochanowski przypomina też, że ustawa została odrzucona przez Senat, który wskazał, że całkowicie ignoruje ona unormowania konstytucji i prawa Unii Europejskiej. Wyższa izba parlamentu orzekła również, że żadne poprawki nie zmienią jej negatywnej oceny prawnej. Ostatecznie jednak Sejm nie zgodził się na odrzucenie ustawy.

We wrześniu ustawę zaskarżyła do Trybunału Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

mkg/bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane