• rozwiń
  • WIG20 2205.02 +0.56%
  • WIG30 2505.93 +0.53%
  • WIG 58297.28 +0.55%
  • sWIG80 11628.87 +0.43%
  • mWIG40 3820.31 +0.62%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

USA zwiększają deficyt

USA zwiększają deficyt
Foto: sxc.hu Foto: Skutki kryzysu USA odczuwa coraz bardziej

Administracja Stanów Zjednoczonych zwiększy prognozowany deficyt budżetowy na najbliższą dekadę z ok. 7,1 do ok. 9 bilionów dolarów - poinformowali wysocy rangą przedstawiciele gabinetu prezydenta. Nowa prognoza Białego Domu, która dotyczy lat 2010 - 2019, dostarcza amunicji przeciwnikom Baracka Obamy. Utrzymują oni, że planowane przez jego gabinet wydatki są zbyt wysokie, zwłaszcza wobec i tak już trudniej sytuacji budżetu.

- Prognoza oparta jest na nowych danych, które odzwierciedlają silne załamanie gospodarcze, jakie nastąpiło późną jesienią zeszłego roku i w zimie roku bieżącego - powiedział przedstawiciel Białego Domu, który zna szczegóły półrocznego przeglądu budżetowego. Raport z tego przeglądu opublikowany będzie w przyszłym tygodniu.

Biuro budżetowe Białego Domu obniży za to prognozę deficytu na bieżący rok finansowy, który kończy się 30 września; przewidywano deficyt rzędu 1,84 bln, a ma on wynieść 1,58 bln dol., ponieważ usunięta zostanie rezerwa przeznaczona na ewentualne ratowanie banków (250 mld dol.).

Prognoza oparta jest na nowych danych, które odzwierciedlają silne załamanie gospodarcze, jakie nastąpiło późną jesienią zeszłego roku i w zimie roku bieżącego

przedstawiciel administracji Baracka Obamy

Ryzyko jest niemałe

Rekordowe deficyty budzą niepokój specjalistów, którzy zastanawiają się czy Ameryka będzie nadal w stanie obsługiwać swoje długi i czy zachowa swój (AAA) rating kredytowy.

Polityczne implikacje tych informacji są dla Obamy niekorzystne. Prezydent walczy o przeprowadzenie reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych w USA - koszty tej inicjatywy mogłyby sięgnąć, w ciągu 10 lat jeden bilion dolarów. Inne inicjatywy Białego Domu, jak reforma szkolnictwa i przestawienie gospodarki na bardziej energooszczędne metody funkcjonowania mogą również stracić społeczne poparcie.

Wielu ekonomistów obawia się, że rząd nie zdoła obniżyć wydatków, co oznaczałoby, że zmuszony będzie podnieść podatki. Obama obiecał jednak, że nie podniesie podatków Amerykanom, którzy zarabiają mniej niż 250 tys. dol. rocznie.

Kiepski spadek

Prezydent przypomina też często, że jego administracja odziedziczyła po gabinecie George'a W. Busha deficyt wysokości 1,3 bln dol. Zdaniem Obamy reforma systemu ubezpieczeń zdrowotnych jest absolutnie konieczna, by można było obniżyć deficyt budżetowy w dłuższej perspektywie.

Reforma, o którą walczy Obama obniżyłaby koszty ubezpieczeń również dla pracodawców oraz pozwoliła objąć opieką medyczną blisko 50 mln Amerykanów, którzy nie mają żadnego ubezpieczenia. Z podwyższonym deficytem budżetowym wiąże się też ryzyko, że najwięksi zagraniczni nabywcy amerykańskich rządowych papierów dłużnych, jak Chiny czy Japonia, mogą zażądać wyższego ich oprocentowania, jeśli będą mieli wątpliwości, czy rząd poradzi sobie z kontrolą deficytu.

nsz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane