• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

"USA zależy na sukcesie wysiłków Europy"

Stanom Zjednoczonym zależy na sukcesie wysiłków Europy dla uzdrowienia sytuacji finansowej i odnotowują już pierwsze postępy - oświadczył amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner po spotkaniu z premierem Włoch Mario Montim w czwartek w Mediolanie.

Geithner zapewnił też Montiego o poparciu Waszyngtonu dla jego starań na rzecz poprawy finansów publicznych we Włoszech.

- Oprócz pakietów oszczędnościowych przyjętych w Hiszpanii i Włoszech, liderzy UE działają na rzecz stworzenia dalszej integracji fiskalnej. To zobowiązujące wysiłki, wymagają czasu, ale podnoszą nas na duchu postępy dokonane w ostatnich tygodniach - stwierdził Geithner podczas spotkania z dziennikarzami po rozmowie z włoskim premierem.

Dodał, że przywiózł wyrazy wsparcia dla Mario Montiego i całych Włoch w związku z podejmowanymi obecnie staraniami, które określił jako "bardzo mocny program reform ekonomicznych". Tak nazwał pakiet antykryzysowy, przyjęty przez gabinet, który dzięki oszczędnościom w wysokości 30 miliardów euro ma doprowadzić do równowagi w zadłużonych obecnie finansach publicznych w 2013 roku.

"Wielka wiarygodność"

Amerykański sekretarz skarbu podkreślił, że szef włoskiego rządu cieszy się "wielką wiarygodnością" zarówno w Europie, jak i na świecie. Wyraził przekonanie, że "Włochy będą mogły znów rozwijać się w przyszłości".

Monti poinformował, że rozmawiał z Geithnerem na temat rozpoczynającego się wieczorem szczytu Unii Europejskiej. - Dyskutowaliśmy o krokach na rzecz ściślejszej unii fiskalnej i ewentualnej modyfikacji traktatu unijnego i stworzeniu ochrony, by uspokoić strefę euro - powiedział Monti, który z amerykańskim sekretarzem skarbu widział się tuż przed wyjazdem do Brukseli.

Spotkanie z Montim było ostatnim podczas trzydniowego tourne Geithnera po Europie. Wcześniej rozmawiał m.in. z szefem EBC Mario Draghim, niemieckim ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble, hiszpańskim premierem Mariano Rajoyem i ministrem finansów Francji Francois Baroinem.

bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane