• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

USA się cieszą, że w Chinach będzie drożej

- Obiecujące - tym słowem sekretarz skarbu USA Timothy Geithner skomentował decyzję, że Chiny zgodziły się kontynuować reformę systemu ustalania kursu juana. Deklaracja Pekinu padła dopiero na zakończenie dwudniowych rozmów amerykańsko-chińskich. I chociaż wiąże się ona z podrożeniem chińskich towarów, to czyni inne gospodarki bardziej konkurencyjnymi.

Chociaż deklaracja Chin była dość powściągliwa to USA dużo sobie po niej obiecują.

- To oczywiście decyzja Chin. I to im zostawmy konkretną drogę dochodzenie do tego - mówił Geithner. Dodał jednak, że jest "pewny, jak nigdy wcześniej, że Chiny wypełnią swoje zobowiązania".

Dlaczego chcą kupować drogo?

Kurs wymiany juana jest od dawna przedmiotem sporu Chin z ich partnerami handlowymi, którzy uważają go za bardzo niedoszacowany. Ich zdaniem zakłóca to równowagę w handlu

międzynarodowym, pozwalając Chinom sprzedawać swe produkty po niskich cenach. Chiny wysunęły się dzięki temu w ubiegłym roku na pierwsze miejsce wśród światowych eksporterów.

Jednym z państw upominających się o reformę mechanizmu ustalania kursu juana są Stany Zjednoczone. Sztucznie niski kurs juana wobec dolara, utrzymywany m.in. dzięki kupowaniu co roku przez Chiny amerykańskich obligacji skarbowych za kilkaset miliardów dolarów, powoduje, że tanie towary chińskie zalewają rynek w USA, a drogie towary amerykańskie trudno sprzedają się w Chinach, co zagraża m.in. i tak dość kruchemu wzrostowi gospodarczemu.

mkg/mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane