• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

USA rozważa uruchomienie rezerw paliwa

Foto: sxc.hu Foto: Taki zabieg ma na celu zastopowanie wzrostu cen

Biały Dom potwierdził, że rozważana jest możliwość uruchomienia państwowych strategicznych rezerw ropy, a władze Stanów Zjednoczonych pilnie śledzą rozwój sytuacji na globalnym rynku naftowym.

- Jak mówiliśmy od pewnego czasu, uwolnienie Strategicznej Rezerwy Ropy jest rozważaną opcją - powiedział w trakcie prasowego wystąpienia prezydencki rzecznik Josh Earnest.

Dla zachowania równowagi

Dodał, że "administracja dokładnie monitoruje globalny rynek naftowy i światowe ceny ropy". Według Earnesta, Stany Zjednoczone będą "nadal koordynować" swe ustalenia z innymi najsilniejszymi gospodarczo państwami tak, jak uzgodniono to w trakcie majowego szczytu G8.

Agencja Reutera poinformowała w czwartek, że władze USA "odkurzają stare plany" potencjalnego uwolnienia rezerw ropy dla przeciwdziałania wzrostowi cen. Chodzi również o to, by wysokie koszty energii nie spowodowały kwestionowania sankcji przeciwko Iranowi.

Bez Japonii i Korei

Podczas gdy Wielka Brytania i Francja wydają się być otwarte na dyskusję o ewentualnym zwiększeniu podaży, to dwaj kluczowi sojusznicy USA w Azji - Japonia i Korea Południowa - nie widzą potrzeby takiej akcji.

- Nie jest tak, by Japonii brakowało ropy. Uwalniania rezerw nie dokonuje się wtedy, gdy ceny są wysokie, ale wtedy, gdy dostawy są niewystarczające. Dostawy są obecnie wystarczające - powiedziało Reuterowi zastrzegające sobie anonimowość japońskie źródło rządowe.

"Nie ma powodów do uwolnienia"

Dyrektor wykonawcza działającej w ramach OECD Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) Maria van der Hoeven odrzuciła konieczność uruchomienia rezerw ropy.

- Nie ma powodów do uwolnienia. Opieramy nasze działania o dane i rzeczywistość. Rynek jest wystarczająco zaopatrywany - powiedziała dziennikarzom w trakcie wizyty w Houston w amerykańskim stanie Teksas. Jak zaznaczyła, nie konsultowała ewentualności takiego kroku z członkami mającej swą siedzibę w Paryżu MAE, której zadaniem jest koordynowanie strategicznych zasobów największych importerów.

Van der Hoeven przypomniała, że aktualne rezerwy ropy w USA przewyższają wymaganą przez jej agencję równowartość 90-dniowego zużycia, a Waszyngtonowi nie zabrania się działania w pojedynkę.

- To są dostawy amerykańskie. Można je wykorzystywać z powodów wewnętrznych i dla rozwiązania wewnętrznych problemów. To ich sprawa - podkreśliła szefowa MAE. Na pytanie, czy inne państwa członkowskie rozważają uruchomienie swych strategicznych zapasów, odpowiedziała: "Nie".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane