• rozwiń

USA rosną trochę słabiej, ale spada bezrobocie

USA rosną trochę słabiej, ale spada bezrobocie
Foto: TVN24 Foto: Sytuacja gospodarki USA nie wygląda już tak źle

Dynamika PKB w Stanach Zjednoczonych w trzecim kwartale 2011 roku wyniosła 1,8 proc., a nie jak podawano wcześniej - 2,0 proc. Z kolei liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o dwa tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 364 tys.

Jak podał w czwartek Departament Handlu USA w końcowym wyliczeniu, ostateczne dane za trzeci kwartał zrewidowano w dół z dwóch proc. wobec poprzedniego odczytu. Spodziewano się, że dane nie będą rewidowane. Jak wyjaśniono, osłabienie tempa wzrostu w USA to głównie wynik poprzednio zawyżonego szacunku wydatków na ochronę zdrowia.

Według danych Departamentu Handlu wydatki na dobra trwałe okazały się jednak wyższe niż wcześniej prognozowano. Zdaniem analityków może być to oznaka poprawiających się nastrojów konsumentów.

Ubywa bezrobotnych

Pozytywne dane napłynęły z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych podań o zasiłki dla bezrobotnych spadła w ostatnim tygodniu do 364 tysięcy, czyli do najniższego poziomu od trzech lat. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 380 tys. wobec 366 tys. tydzień wcześniej po korekcie.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła o 57 tys. i wyniosła 3,600 mln w tygodniu, który skończył się 10 grudnia. To wynik zgodny z oczekiwaniami.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane