• rozwiń

USA: Rosji potrzeba zagranicznych inwestorów

USA: Rosji potrzeba zagranicznych inwestorów
Foto: TVN24.pl Foto: Czy Rosja otworzy swój rynek energetyczny?

Rosja powinna umożliwić zagranicznym firmom odgrywać większą rolę w eksploatacji złóż ropy i gazu w Arktyce i na Syberii - przekonywał na spotkaniu z przedsiębiorcami w Moskwie Reuben Jeffery, doradca ds. ekonomicznych Condoleezzy Rice.

Jeffery nazwał Rosję "kluczowym graczem" na globalnej scenie energetycznej, a jej zasoby uznał za "krytyczne dla światowego bezpieczeństwa energetycznego".

Rosja jest największym w świecie producentem i eksporterem gazu ziemnego, a także drugim - po Arabii Saudyjskiej - eksporterem ropy. Większość przemysłu wydobywczego kontroluje państwo, a dostęp zagranicznych inwestorów jest dość ograniczony. - Aby sprostać narastającemu zapotrzebowaniu na surowce energetyczne i eksploatować złoża wschodniej Syberii i Arktyki potrzeba dziesiątek miliardów dolarów - stwierdził Jeffery, powołując się na opinie ekspertów.

Zasugerował on jednocześnie, że zwiększenie roli zagranicznych inwestorów pomoże przyspieszyć proces wykorzystania tamtejszych złóż.

Zgodnie z niepisaną kremlowską zasadą gospodarczą, zagraniczne przedsiębiorstwa mogą jedynie posiadać mniejszościowe udziały w większych złożach ropy, gazu, czy minerałów. Dzięki temu rosyjski monopolista gazowy Gazprom i państwowe przedsiębiorstwo naftowe Rosnieft w ostatnim czasie przejęły kontrolę nad spółkami joint venture z udziałami brytyjskiego BP i francuskiego Total.

- Istnieją pewne ograniczenia dotyczące partnerstwa z zagranicznymi spółkami, więc nie jest do końca jasne, jak będzie można temu sprostać - podkreślił Jeffery. Jednak jego zdaniem, Rosja mogłaby bardzo skorzystać na uproszczeniu swojej współpracy z wielkimi, międzynarodowymi kompaniami gazowymi i naftowymi na zasadach obustronnych korzyści i konkurencji gospodarczej. - To strategia zwycięstwa dla wszystkich zaangażowanych stron - podkreślił doradca szefowej amerykańskiej dyplomacji.

Nawiązując do zarzutów, jakoby Rosja używała surowców jako narzędzia politycznego, Jeffery zaapelował do rosyjskich firm, aby zmierzały do stopniowego wprowadzenia cen rynkowych. - W naszej wzajemnie powiązanej globalnej gospodarce ważne jest, by wielkie kompanie zarządzające ważnymi surowcami działały zgodnie z mechanizmami rynkowymi, a nie jako instrumenty polityczne - powiedział amerykański polityk.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane