• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

USA: pierwsza deflacja od 54 lat

USA: pierwsza deflacja od 
54 lat
Foto: sxc.hu Foto: Stany Zjednoczone trawione recesją

Amerykańska gospodarka ma przed sobą jeszcze długą drogę zanim wyjdzie na prostą - wynika z opublikowanych w środę danych. W marcu ceny w USA były o 0,4 proc. niższe niż przed rokiem. To pierwsza od 1955 roku środnioroczna deflacja. Piętnasty miesiąc z rzędu spadła też produkcja przemysłowa.

Dane o tempie zmiany cen odbiegają nieco od prognoz analityków, którzy po lutowej inflacji rzędu 0,2 proc. spodziewali się w marcu deflacji na takim poziomie. Miesiąc do miesiąca ceny towarów i usług spadły o 0,1 proc., wobec prognozowanego wzrostu na takim poziomie.

- Te liczby mówią, że gospodarka jest w głębokiej recesji, ale teraz takie liczby nie wywołują już takiego szoku, jak jeszcze kilka miesięcy temu - powiedział BBC Peter Kenny z firmy Knight Equity Markets. Najbardziej spadły ceny energii i środków transportu.

(Bez)produkcja

W Stanach Zjednoczonych w marcu były niższe nie tylko ceny. o ceny. Amerykańska produkcja przemysłowa spadła o 1,5 proc. względem lutego - dwa razy więcej niż prognozowano. W lutym produkcja spadła o 1,4 proc. w ujęciu miesięcznym.

- Te dane wyglądają strasznie. Ich skutkiem może być kontynuacja fali zwolnień w przedsiębiorstwach, którą obserwujemy od kilku miesięcy - powiedział Carl Riccadonna ekonomista Deutsche Bank Securities Inc. Oprócz rosnącego bezrobocia spadek produkcji może być zapowiedzią dalszego spadku PKB.

mkg//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane